zpět

Vánoční nákupy už zase

15.1.2024

Listopadové maloobchodní tržby se po roce a půl trvající mizérii odrazily ode dne. Britská ekonomika má zelenou a smíšená výrobní data z USA.

Vánoce jsou už tři týdny za námi a já se ještě nezeptala, co vám letos přinesl Ježíšek? Megaloman v prodeji elektroniky společnost DATART se letos pochlubila rekordními tržbami a povedeným závěrem roku. Nejvíce se prý prodávaly mobilní telefony, chytré hodinky, kávovary, vysavače a herní konzole. A jestli jste našli pod stromečkem jenom pytel uhlí, nebuďte smutní, v těchto ukrutných mrazech je to jistě dar nad zlato. Podle dat z ČSU to vypadá, že český spotřebitel si chtěl udělat hezký konec roku, pustil nějakou tu kačku a začal v listopadu více utrácet. Maloobchod se tak po roce a půl trvajícím propadu konečně pohnul směrem k růstu! Meziročně maloobchodní tržby vzrostly o 0,9 procenta, meziměsíčně pak o celé jedno procento. Češi nejvíce utráceli za farmacii, kosmetiku a elektroniku. Ze statistického šetření vyplývá, že lidé i nadále šetří na potravinách. Doufejme, že se českým spotřebitelům blýská na lepší časy, většina zaměstnavatelů přichází se zvyšováním mezd a inflace pozvolna klesá k zemi...

Nejcennější páteční zprávou v Evropě byl návrat Spojeného království k ekonomickému růstu. Britský HDP v listopadu meziměsíčně vzrostl o 0,3 % a překonal tak odhady trhu. Dokonce se podařilo „nakopnout“ i místní průmyslovou výrobu. Z druhé strany Atlantiku dorazilo překvapení v podobě výrobních cen, které v prosinci nečekaně meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. Trhy počítaly s nepatrným růstem. Inflace cen výrobců meziročně zrychlila o 1 procento, zatímco její jádrová složka zpomalila. Výsledky byly vnímány spíše smíšeně. Eurodolaru kralovalo většinu dne euro, kurz se pohyboval mezi 1,093 až 1,098 EURUSD. Česká koruna proti euru většinu dne slábla, euro se obchodovalo za 24,62 až 24,72 EURCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE