zpět

V Americe střídavě oblačno

15.3.2024

Maloobchodní tržby v USA rostou pomaleji, než se čekalo. Je americký spotřebitel s penězi v koncích? Inflační tlaky v USA nadále přetrvávají!

Páteční ranní zprávy nejsou mou obvyklou doménou, tak mi držte pěsti, ať to zvládnu :-) Většina zajímavých dat dorazila v odpoledních hodinách z druhé strany Atlantiku, zatímco v Evropě jsme zaznamenali pouze sérii vyjádření ze strany představitelů ECB. Jedním z nejzajímavějších bylo volání řeckého představitele Yannise Stournarase, guvernéra Bank of Greece, po dvojím snížení úrokových sazeb ještě do léta, který jako rozumné vidí čtyři rozvolnění do konce tohoto roku. Celkově mi jeho vyjádření vyznělo jako volání S.O.S. pro řeckou ekonomiku ještě před zahájením turistické sezóny. Česká koruna většinu dne posilovala, euro se prodávalo za 25,27 až 25,14 EURCZK.

Podle zveřejněných maloobchodních tržeb za únor to vypadá na slábnutí poptávky ze strany spotřebitelů. Maloobchodní prodeje v USA vzrostly v únoru meziměsíčně o 0,6 % a zveřejněné výsledky tak skončily pod odhadem trhu 0,8 %. Toto zpomalení je negativním signálem pro americkou ekonomiku, ve které hraje prim typický americký spotřebitel a jeho nákupy. Ve stejném okamžiku k nám dorazily ještě údaje o výrobních cenách, ty přilákaly pozornost investorů tím spíše v návaznosti na vyšší spotřebitelskou inflaci, která byla zveřejněna o pár dní dříve. Index výrobních cen vzrostl v únoru meziměsíčně o 0,6 procenta oproti očekávání nastavenému na 0,3 %, jednalo se o nejvyšší přírůstek od loňského srpna. Zmíněná data ukazují na přetrvávající inflační tlaky v ekonomice, což Fedu svazuje ruce v dalším rozhodování. Po zveřejněných datech americký dolar získal proti společné evropské měně, eurodolar se obchodoval mezi 1,095 až 1,088 EURUSD.

Očekávané události