zpět

Kdo neskáče, není Čech

13.5.2024

Nálada amerických spotřebitelů se mírně zhoršila, naopak vzrostla inflační očekávání. Co na to říkají členové FOMC? Čekají na inflaci!

V Praze a v Ostravě v pátek odstartovalo v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji. Češi jsou národem hokejových fandů a vyprodanost českých zápasů je toho jasným důkazem. Tak mi řekněte, koho budou zajímat nějaké zprávy z devizového trhu, když prim teď hraje hokej? O poklesu dubnové tuzemské nezaměstnanosti psal už můj kolega, tak aspoň koukněme na v pátek zveřejněný zápis z posledního zasedání ČNB, které se uskutečnilo začátkem května. Všichni členové bankovní rady zde jako jeden muž (pardon dámy) odhlasovali snížení sazeb o 50 bb a ve zprávě poukázali na pomalejší odeznívání proinflačních faktorů, souvisejících zejména s napjatým trhem práce a růstem cen služeb. Celá zpráva pak působí mírnějším dojmem než původní tisková konference. Koruna se proti euru držela v úzkém pásmu 24,90 až 24,95 EURCZK.

Dolar už pár týdnů není ve formě a série špatných zpráv z Michiganské univerzity mu moc nepomohla. Index spotřebitelské důvěry v květnu poklesl na 67,4 bodu, trhy počítaly s více optimistickým číslem 76 bodu. Pohoršila si i inflační očekávání v krátkodobém a dlouhodobém horizontu. Odpoledne se pak do projevů pustilo několik federálních bankéřů. Ti se ale nechtějí ukvapeně pouštět do žádných velkých akcí, vyčkávají na příchozí data ohledně inflace a slabší trh práce nijak nekomentovali. Eurodolar toho moc nepředvedl, během dne se obchodoval mezi 1,076 až 1,079 EURUSD.

Očekávané události