zpět

Jiný kraj, jiný mrav

17.4.2023

Úspěch české delegace v Koreji. Recese se prozatím našim německým sousedům zdárně vyhýbá. Dolar pod náporem makrodat.

Česko je malá země přímo v srdci Evropy. Domnívám se, že většina cizinců bez nápovědy ani netuší, kde ji vlastně na mapě hledat. Co nám určitě pomáhá, jsou napříč světem známí Češi, kteří to někam dotáhli. Kdo by neznal Jaromíra Jágra? Karla Gotta? Alfonse Muchu? Karla IV. nebo Masaryka? A po pátečním faux pas i neznámého českého vojenského lékaře, který coby jeden z účastníků šedesátičlenné oficiální delegace vyslané do Koreje za účelem navázání technologické a ekonomické spolupráce, plácnul korejskou armádní hygieničku po zadku? V konzervativní asijské kultuře, kde se hloubkou úklony měří úcta a společnost je sešněrována přísnou hierarchií, je to počin vskutku nebývalý! Tato informace sice není kurzotvorná, ale spíše úsměvná.

Po páteční prognóze z pera německého ministerstva hospodářství to vypadá, že technická recese naše německé sousedy jen tak tak minula. Čísla hovoří za vše a německá ekonomika během prvního čtvrtletí dokonce zaznamenala mírný růst. Němci ve své prognóze počítají s přízní počasí, zahájením prací ve stavebnictví, dostupností surovin i zlevněním cen energií. Se zlepšujícím se počasím se prostě bude zlepšovat i nálada spotřebitelů. Během pátečního obchodování sice už nepadnul žádný rekord, koruna se ale nadále držela velmi silná. Svou troškou do mlýna k síle české koruny zřejmě přispěli i nejnovější členové Bankovní rady ČNB Honzové Procházka a Kubíček. Ve svých prvních rozhovorech se oba vyjadřují vstřícně k dalšímu možnému růstu úrokových sazeb. Euro bylo možné během pátku koupit za 23,20 až 23,38 EURCZK.

Konec týdne pak završila nálož dat z USA. Dorazila čísla o březnových maloobchodních tržbách, výkonu průmyslu a spotřebitelské důvěře měřené michiganskou univerzitou. Ruku v ruce s klesající náladou amerických spotřebitelů klesají i maloobchodní tržby. Během března americký maloobchod poklesl o jedno procento. Trhy sice počítaly se zpomalením o 0,4 %, ale takhle špatný výsledek nikdo nečekal. Američané šetří v oblasti obchodu, dlouhodobě se daří pouze internetovým prodejům. Americká průmyslová výroba zrychlila o 0,4 procenta meziměsíčně. Spotřebitelská důvěra mírně vzrostla, když se z 62 dostala během března na 63,5 bodu. Na americký trh zřejmě dobře působí zklidnění bankovního sektoru. Kurz eurodolaru se pohyboval mezi 1,107 až 1,097 EURUSD.

Více k očekávaným událostem ZDE