zpět

Je lepší, když Rus plyn zavře, nebo když ho Němec pustí?

11.7.2022

Zůstane Evropa bez plynu? Nezapomene nám Putin po odstávce plyn zase zapnout? Parita eura a dolaru na dohled. ČNB aktivně brání korunu.

Dnešním dnem má být zahájena plánovaná desetidenní odstávka ruského plynovodu Nord Stream 1, který po dně Baltského moře přivádí plyn z Ruska do Evropy. Údržba je sice už nějaký ten pátek plánovaná, ale po ukončení dodávek plynu pro pětici evropských zemí minulý měsíc, má Německo obavy, aby se z politických důvodů dočasná odstávka nestala trvalou. Jistě si všichni vzpomínáme na vojenské cvičení ruské armády u ukrajinských hranic, které se změnilo ve speciální operaci. Zapamatujme si tedy datum 11. července 2022, které by se mohlo stát stejně významným jako 11. září 2001.

Díky stávající geopolitické situaci a hrozbě odpojení od ruského plynu se v pátek dopoledne nejsledovanější měnový pár eurodolar ještě více přiblížil paritě, když poklesl na hodnotu 1,0072. Euro je tak ve vztahu k americkému dolaru nejslabší za posledních 20 let! Evropa se nadále ničí sankcemi a ECB odkládá kopnutí do inflačního hnízda. Možnost posílit své dominantní postavení dostal dolar v pátek odpoledne po zveřejnění payrolls. Americká ekonomika v červnu předčila očekávání, když vytvořila 372 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti zůstává na hodnotě 3,6 procenta. Silná data z amerického trhu práce poukazují na dobrou kondici americké ekonomiky a dávají prostor Fedu ještě více utáhnout kohouty.

Česká národní banka si v pátek po obědě vykasala rukávy a rozhodla se provětrat své devizové rezervy. Stali jsme se svědky posílení koruny proti všem měnám. Euro se během hodiny dostalo na 24,58 EURCZK, americký dolar poklesl až na 24,17 USDCZK. Uvidíme, jak se koruně bude dařit v následujících dnech. ČNB v pátek zveřejnila informaci o hospodaření s devizovými rezervami, ty během června poklesly o 5,2 mld. na 151,3 mld. euro. Ve srovnání s květnem rezervy poklesly také v korunách a dolarech. Za květen a červen ČNB vydala na intervencích více než 5 % celkového objemu svých devizových rezerv.

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z domova budou zveřejněny maloobchodní tržby za květen v meziročním a meziměsíčním srovnání.

Očekávané finanční události v Evropě

Makroekonomický kalendář z eurozóny zůstává pro dnešní den prázdný.

Očekávané finanční události ve světě

Z druhé strany Atlantiku nás dnes nic velkého nečeká, odpoledne má projev šéf newyorského Fedu John Carroll Williams.