zpět

Drahé ženy!

11.3.2024

Zaměřeno na nezaměstnanost u nás a v USA. V centru pozornosti se ocitla data z amerického trhu práce. Výsledky byly jako obvykle smíšené.

Páteční makroekonomický kalendář patřil číslům o nezaměstnanosti, ale hlavně náležel nám – všem ženám. Drahé ženy, buďme krásné, chytré a troufalé, svět nás takové potřebuje :-) Tuzemská statistika o počtu osob bez práce globální trhy ani sílu české koruny příliš neovlivnila, mnohem zajímavější čísla dorazila v odpoledních hodinách z USA. Míra nezaměstnanosti v Česku se během února nijak nezměnila a zůstala na stejné úrovni jako v lednu, tedy 4 procenta. Čtyřka nám toho sama o sobě moc nepoví, mnohem zajímavější je tato informace v kontextu toho, že se jedná o nejvyšší úroveň od dubna 2021. Tehdy se naše ekonomika potýkala s Covidem, dnes je na vině primárně ekonomický útlum. S příchodem teplého počasí tak můžeme doufat v otevření sezónních pracovních míst a následným snížením nezaměstnanosti. Česká koruna byla dopoledne nejistá, odpoledne posilovala proti společné evropské měně i americkému dolaru. Euro se na devizových trzích prodávalo za 25,28 až 25,38 EURCZK.

Na eurodolar dopoledne působila slabá makrodata z Německa poukazující na ještě větší zpomalení německého hospodářského výkonu. Průmyslová výroba zde v lednu meziročně poklesla o 5,5 %, počítalo se s meziročním propadem pouze o 4,8 procenta. Hlavní páteční událostí bylo bezpochyby zveřejnění zprávy o zaměstnanosti v USA. Prezentované výsledky byly značně smíšené a trhům chvíli trvalo, než tyto informace vstřebaly. Americká ekonomika jako celek v únoru vytvořila 275 tisíc nových pracovních pozic mimo zemědělský sektor a překonala tak odhady o 77 tisíc míst. Míra registrované nezaměstnanosti naproti tomu stoupla z lednových 3,7 na 3,9 procenta. Jako dobrou zprávu pro americkou ekonomiku můžeme vnímat i zpomalení tempa růstu mezd v meziročním i meziměsíčním srovnání. Eurodolaru dopoledne kraloval americký dolar, odpoledne zase euro, kurz se pohyboval mezi 1,091 až 1,098 EURUSD.

Očekávané události