zpět

Zlato i stříbro opět klesají

25.5.2023

Cena zlata se v posledních týdnech vyhoupla až téměř k hranici 2050 USD/unci. Stříbro šlo nahoru ještě výrazněji, když se dostalo přes 26 USD/unci. Zlato však od začátku května však ztratilo 4,5 % a stříbro dokonce 11,5 %.

Dnes se zlato obchoduje pod hladinou 1960 dolarů za unci a stříbro se propadlo až ke 23 dolarům za unci. Za pádem drahých kovů stojí především ochlazení očekávání, že Fed půjde se sazbou brzo dolů.

Američtí centrální bankéři naopak připustili další zvýšení sazeb, případně delší období, kdy budou sazby relativně vysoko. Dnes jsme v pásmu 5 – 5,25 %. Takto vysoké úročení dělá z mnoha jiných aktiv výnosnější, a tedy zajímavější investice než nákup zlata či stříbra. Zájem o ně tak klesá a tím jde dolů i jejich cena.

Vysoké sazby na dolaru nevydrží věčně a jakmile Fed připustí, že se blíží začátek snižování, byť pozvolného, pak by drahé kovy měly vystřelit směrem vzhůru a nebylo by velkým překvapením, kdyby stříbro výrazněji pokořilo hranici 30 USD/unci a zlato stanovilo svá nová historická maxima.