zpět

Zlato a stříbro padají na sedmiměsíční minima

2.10.2023

Cena drahých kovů jde v posledních dnech skokově dolů. Za odklonem investorů stojí především stále přísná měnová politika Fedu. Zlato padá na 1840 USD/unci stříbro pod 21,70 USD/unci

Dolar dnes otevírá na 1,056 EURUSD, ale minulý týden se dokonce podíval až pod 1,05 EURUSD. Naposledy byl takto silný na přelomu února a března.

Američtí centrální bankéři totiž na posledním zasedání ponechali základní sazbu v pásmu 5,25 – 5,5 % a pokud nepůjde na některém z dalších zasedání ještě jednou nahoru, sazby zůstanou delší dobu na vyšších hodnotách.

Kondice americké ekonomiky je slušná, trh práce vykazuje velmi dobré hodnoty a inflaci se podařilo zkrotit, takže Fed má volné ruce a nemusí na snižování sazeb nikterak dramaticky spěchat. Na druhé straně, pokud nebudou narůstat inflační tlaky, Fed bude chtít co nejdříve podpořit ekonomiku nižšími sazbami.

Jakmile se ovšem Fed začne vyjadřovat holubičím tónem, dolar začne oslabovat, což by mohlo hrát do karet právě drahým kovům a zlato by se mohlo vrátit nad 2000.