zpět

Závěr týdne plný dat

1.12.2023

Dnes dorazí PMI indexy a zpřesněný odhad domácího HDP. Koruna drží relativně silnou úroveň, americký dolar po inflaci z eurozóny posílil.

Česká měna se v průběhu čtvrteční seance obchodovala v těsné blízkosti 24,30 EURCZK, čímž částečně zkorigovala zisky z úterního dne, kdy se kurz vydal nakrátko pod tuto hladinu. Korunu by dnes do jisté míry mohl ovlivnit zpřesněný odhad domácího HDP za třetí kvartál, který pravděpodobně potvrdí pokles o 0,3 %. K tomu ještě dorazí předstihové indikátory nákupních manažerů z oblasti výroby, které budou zveřejněny jak v regionu, tak za oceánem.

Na hlavním měnovém páru včera posílil americký dolar z 1,0980 EURUSD pod 1,0900 EURUSD. Společné evropské měně příliš nepomohlo zveřejnění listopadové spotřebitelské inflace, která skončila lépe než se očekávalo. V zemích platících eurem se tak podle předběžných odhadů v listopadu meziročně ceny zvedly o 2,4 % z říjnových 2,9 %, přičemž se očekával pokles tempa růstu „pouze“ na 2,7 %. Na páru s českou korunou se americký dolar aktuálně pohybuje poblíž 22,30 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE