zpět

Zahraniční obchod ČR v srpnu v deficitu 28,2 mld. korun, nejhůře v historii

7.10.2022

ČR je už téměř rok a půl dovozní ekonomikou. Tím, že se překlopil obrázek zahraničního obchodu ČR z exportní do importní ekonomiky jsme se dostali do vleku cenotvorby v zahraničí.

Ceny jsme si přestali určovat sami a diktují nám je zahraniční výrobci. Čím větší je podíl dovezeného zboží, tím větší je závislost na cenotvorbě v zahraničí, a i to je jedním z důvodů, proč je v ČR inflace jedna z největších v celé EU.

Za posledních 15 měsíců se obchodní bilance dostala do kladných hodnot pouze dvakrát, přičemž v posledním více než půl roce to nebylo ani jednou. Vývoz v srpnu se meziročně zvedl o 27,9 % a dovoz šel nahoru o 25,5 %. I když export rostl poprvé po půl roce rychleji než import, na otočení bilance to nestačilo.

Špatná zpráva dnes ráno dorazila i z Německa. Němci přestali utrácet, a to se nutně musí projevit i v zahraničním obchodě ČR. Německo je pro nás klíčové a směřuje tam přibližně třetina celkového exportu. Pokud se Němci omezují ve spotřebě, pak budou klesat zakázky domácímu průmyslu.