zpět

Začne ECB snižovat eurové sazby na jaře?

8.3.2024

ECB sazby nezměnila, ale naznačila jejich dřívější snížení. Dnes domácí hodnoty míry nezaměstnanosti a obchodní bilance. Odpoledne důležitá data z amerického trhu práce.

Čtvrteční obchodování „eurokoruny“ nijak zajímavé nebylo, když si domácí měna vystačila s pohybem v pásmu 24,34 – 25,39 EURCZK. Ani odpolední „vzruch“ spojený se zasedáním ECB jí tak změnu kurzu nepřinesl. I dnes počítáme s obchodováním domácí měny v obdobném kurzovém rozmezí.

Včerejší událostí číslo jedna bylo odpolední zasedání ECB. Ve 14:15 zveřejněný výsledek o ponechání eurových sazeb na stávajících úrovních trhy nepřekvapil a obchodování s dolarem bylo v zásadě nudné až do 14:45. V tomto čase ale začala tisková konference ECB. Na ní zazněla důležitá informace, že inflace v zemích eurozóny klesá rychleji, než ECB ještě před několika měsíci předpokládala. Odhad pro letošní rok byl v případě spotřebitelské inflace upraven na 2,3 %, předchozí odhad počítal s hodnotou 2,7 %. Další zasedání centrální banky evropské měnové unie proběhne 11. dubna, ale pravděpodobnějším termínem počátku utahování měnové politiky je spíše až 6. červen. Výsledkem včerejšího zasedání bylo posílení eura oproti dolaru o necelý cent na 1,0950 EURUSD, což znamená nejslabší dolar od poloviny ledna.

Očekávané události