zpět

Za 20 let turecká lira oslabila o 1200 %

3.1.2022

R. T. Erdogan, který zemi vládne témě dvacet let, má kromě vládních také ekonomické ambice. Ty se bohužel projevují v tlaku na tureckou centrální banku a na jednotlivé centrální bankéře. Ti buď podlehnou nebo ve své funkci končí. Výsledkem toho je bezprecedentní oslabování liry.

Lira

Ještě začátkem tisíciletí se pohybovala v blízkosti 1,5000 USDTRY. Pozvolné ztráty začaly nabírat na síle v roce 2013 a za pouhých osm let se lira propadla z tehdejších 1,8800 USDTRY až k 17,80 USDTRY před čtrnácti dny, přičemž zejména v posledních měsících je tempo destrukce liry velmi rychlé. Za posledních dvacet let tedy lira oslabila o neuvěřitelných 1200 %. Ve druhé polovině prosince roku 2021 sice došlo k mírné korekci ztrát a posílení k 10,60 USDTRY, ale následovalo opětovné oslabování.


Ekonomika

V první pracovní den roku 2022 byla zveřejněna prosincová inflace, která meziročně vzrostla o neuvěřitelných 36,08 %. R. T. Erdogan chce přepsat logiku ekonomie a jako lék na rostoucí inflaci předepisuje snižování sazeb a nutí tureckou centrální banku k expanzivní politice. To inflaci samozřejmě ještě více roztáčí, což ústí do smutné grotesky. Tamní nezaměstnanost dosáhla 11,2 %, produkce aut se propadá o 20 % a obchodní bilance je v deficitu 5,4 mld. USD. Klesá průmyslová výroba, maloobchodní tržby i podnikatelská důvěra.


Vládní dluh

Vládní dluh je kapitolou sám o sobě. Zatímco liry se stávají bezcennými papírky, turecké vládní dluhopisy jsou noční mírou všech věřitelů. Jen za listopad 2021 se celkový vládní dluh téměř zdvojnásobil a vzrostl na 2,708 trilionu lir. Trilion je číslo, které má za sebou osmnáct nul. Jelikož liry nikdo nechce, dluhopisy jsou vydávány v dolarech či eurech a jelikož lira slábne, na krytí úroků musí turecká vláda použít více a více lir. Toto je obrovský geopolitický problém pro celou Evropu. Ekonomický pak zejména pro banky států jižní Evropy, které drží část tureckého dluhu.


R. T. Erdogan vyzval Turky, aby své úspory, které ztrácejí na hodnotě každým okamžikem, vložili do bank a směnili na zlato. To je tak jediné, čím může Turecko krýt dluhy. V dalších měsících se nejspíš nic zásadně nezmění. Lira bude dál slábnout, Turecko se bude dál zadlužovat a R. T. Erdogan bude v příštích volbách zcela jistě znovu kandidovat. Problém je ale v tom, že Evropa si nemůže dovolit krach turecké ekonomiky a R. T. Erdogan to dobře ví. Dá se tedy čekat, že pro vlastní záchranu zatroubí na evropskou trubku a Evropa pošle eura. Vydírání v podobě výhrůžek, že umožní plynulý přechod tureckého území do Evropy milionům uprchlíků už zde bylo a může přijít velmi rychle.