zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

21.1.2022

Uplynulý měsíc jednoznačně patřil koruně. Posílila z 22,50 USDCZK ze začátku prosince až k lednovému maximu v blízkosti 21,20 USDCZK. Tato spanilá jízda má jediný důvod a tím je politika ČNB.

Ta zvedla ve druhé polovině prosince 2T REPO sazbu na stávajících 3,75 % a před i po zasedání zásobovala trhy neustálými ujištěními, že neřekla zdaleka poslední slovo a sazby nadále porostou a že ochota bojovat s nepřítelem č. 1 – inflací, je velmi silná. A jak se jí to daří? Špatně.

Domácí spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly meziročně o 6,6 % a tempo se stále zrychluje a na pultech obchodů se zdražuje prakticky všechno. Ceny v průmyslu lámou rekordy úplně stejně jako ty spotřebitelské, protože meziročně vzrostly o 13,2 %. Ceny v zemědělství vzrostly o 18,8 %, v průmyslu o 13,2 %, stavební práce šly nahoru o 8,3 % a služby pro podniky zdražily o 1,7 %. Všechny snahy ČNB zkrotit inflaci se absolutně míjejí účinkem, možná i proto znějí komentáře z ČNB o tom, že by se spotřebitelská inflace mohla letos dostat přes 10 % meziročního růstu. Neboli „sice jsme odhodlaní a víme co děláme, ale zadní vrátka ještě nikdy nikomu neuškodila“.

Ostatní data z ekonomiky vyznívají protichůdně. Nezaměstnanost sice mírně vzrostla na 3,5 %, ale to je na konci každého roku běžný jev kvůli ukončování prací na dobu určitou a také omezení sezónních prací. Díky vysokému počtu zaměstnaných je síla spotřebitelské poptávky relativně vysoká, takže tržby maloobchodníků byly v prosinci nejvýše za posledních 20 let.

Dobrý úspěch zažila i průmyslová výroba, když meziročně vzrostla o 1,6 %. Po třech měsících poklesu je to vítaná vzpruha.

Přechod z červených čísel do kladných se týká také obchodní bilance, ale tady je třeba se zastavit. Samotný výsledek bilance je sice zajímavé, ale nikoli směrodatné číslo, Při bližším pohledu na jeho konstrukci zjistíme, že vývoz šel meziročně nahoru o 8,1 %, dovoz o 17,1 %. To znamená, že aktivita v domácí ekonomice, která je namířená na export, skomírá. Tato tikající bomba představuje pro budoucnost skutečný problém. Vedlejším efektem zvedání sazeb ČNB je totiž sílící koruna, která podlamuje nohy už tak slabému vývozu. Exportéři za vyvezené zboží inkasují cizí měnu, tu však směňují za nižší kurz, takže získají méně českých korun a tím pádem jich mají méně na uhrazení nákladů v ČR. Řešením je zdražit produkty, což kvůli zahraniční konkurenci není možné, nebo si krátit zisky, což nechce žádný podnikatel. Samotné posilování koruny problém není, ten tkví v tempu. Domácí měna jednoduše posiluje příliš rychle a firmy se s tím vypořádají jen za cenu vysokých ztrát.
ČNB nejen že s inflací prohrává na celé čáře, ale ještě navíc znesnadňuje situaci domácím vývozcům, o vzrůstající ceně úvěrů ani nemluvě, což podlamuje nohy křehkému ekonomickému růstu v budoucnu.

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, kondice veřejných financí USA, výhled návratu ekonomik k běžnému stavu, míra podpůrných programů a reálný termín jejich ukončení ze strany ECB a FED, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup FEDu v oblasti nastavení úrokových měr

Politické: podpůrný ekonomický balíček v USA, rychlost ustavení nové vlády po volbách v ČR, odhodlání řešit rostoucí deficit veřejných financí, vyostření situace na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem

Zdravotní: průběh očkování v ČR a zbytku světa, rychlost a účinnost zavedení na trh léku na C19

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc         3 měsíce         6 měsíců         12 měsíců
21,55             21,70            21,95             22,20

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Na naší straně Atlantiku by se dějství, kterým prochází česká ekonomika dala nazvat Sólo pro sedm, protože ČNB a sedm centrálních bankéřů nyní ovlivňuje vše. Zatím ve svém počítání není centrální banka příliš úspěšná a doprovodné komentáře připouštějí další robustní nárůst cen, tak kde dělá ČNB chybu?  
Předně je třeba si uvědomit, že podobných i nižších hodnot růstu cen dosahují nyní země, které mají sazby prakticky na nule či je zvyšují pozvolna a obezřetně. ČNB naprosto stejným úprkem jako v roce 2020 šla se sazbou dolů, nyní sazbu zvedá. Šoková terapie, kterou naordinovala české ekonomice, zatím nefunguje a pacient se nelepší.
Slušný výkon dílčích ukazatelů v zásadě stojí na dvou hlavních faktorech. Na nízké nezaměstnanosti a na zahraniční poptávce. S tou ČNB nic neudělá a nemůže jí nikterak podpořit, ale jakmile začne stoupat nezaměstnanost, protože firmy přestanou nabírat nové zaměstnance, nastane velký problém. Silná koruna snižuje zisky vývozcům a náklady na provozní úvěry firmám rostou, jelikož jdou nahoru sazby.  Velmi jednoduše se tedy může stát, že se zpomalí ekonomický růst a my budeme v situaci silné domácí měny, vysokých sazeb a nízkého růstu či dokonce mírného pádu ekonomiky, v situaci, ve které nechce být žádná země.
Na druhé straně oceánu FED zatím drží sazby de facto na nule. Ukončení podpůrných programů, v rámci kterých nakupuje dluhopisy s cílem rozpumpovat ekonomiku, je zatím naplánováno na 2.Q 2022. Pak bude následovat utahování sazeb, ale i to má svůj jízdní řád. 3x letos a 3x v roce 2023. To je důvod proč dolar vůči euru posiluje, ale koruna posiluje rychleji, výsledkem tohoto „souboje“ je posilování koruny i vůči dolaru.
Právě s ohledem na zvyšování sazeb na dolaru během letošního roku se nejspíš v jeho druhé polovině dočkáme zotavení dolaru a je posunu zpět nad hranici 22,00 USDCZK.

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Uplynulé čtyři týdny se koruna proti dolaru pohybovala v rozmezí 21,65 – 22,50 USDCZK. Zesílené zisky domácí měny z přelomu roku přineslo koruně zasedání ČNB a následné komentáře některých členů bankovní rady.

V případě pokračujícího trendu, a tedy zisků domácí měny je první technickou úrovní střednědobá hranice supportu 21,25 USDCZK (červená přímka) případně úroveň 21,00 USDCZK (zelená přímka).
V případě obratu trendu a zisků dolaru nejbližší hranici na zdolání tvoří pásmo 22,00 – 22,10 USDCZK (žlutý obdélník) v podobě krátkodobé hranice supportu / rezistence (oranžová přímka) a klouzavého průměru SMA 100 (hnědá křivka). Pokud by měl dolar posílit ještě více, následnou úrovní je 22,35 USDCZK, jde o Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka).