zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

19.6.2024

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v rozmezí 22,55 – 23,20 USDCZK, když domácí měna během května zpevňovala a v červnu měla tendenci ztrácet.

Bankovní rada České národní banky se na svém zasedání 2. května rozhodla snížit úrokové sazby o 50 bb. Aktuálně vyhlášená 2T repo sazba ve výši 5,25 % je nejnižší od května 2022. Šlo v zásadě o očekávané rozhodnutí, byť komentáře několika členů bankovní rady naznačovaly, že zvažují i variantu mírnějšího utažení sazeb o 25 bb. Výsledek snížit sazby o 50 bb. byl ale nakonec jednomyslný. Výstup z jednání ale přinesl podstatné změny v očekávání dalšího snižování sazeb. Rizika nejen dle tiskové konference guvernéra Michla nyní ČNB vnímá především jako proinflační, když byly akcentována zvýšená inflace u služeb, která nabádá k opatrnějšímu uvolňování měnové politiky nejen v ČR. Určitých změn doznala nová prognóza, kterou ČNB zveřejnila. Na konci roku se aktuálně předpokládá 3měsíční PRIBOR na úrovni 4,30 %, což je výrazně více než v únorové prognóze (2,93 %). Změn doznal i odhad růstu tuzemské ekonomiky, když ČNB pro letošní rok očekává její růst o 1,4 % (oproti hodnotě 0,6 % v únoru). Pro rok 2025 odhaduje ČNB růst HDP o 2,7 %. Čeká nás tak s největší pravděpodobností pomalejší snižování sazeb, než jsme byli v posledních měsících zvyklí. Bude záležet i na výsledku květnové inflace (bude zveřejněna 11. června), ale vzhledem k vyššímu růstu spotřebitelských cen o 2,9 % v dubnu bude dle našeho názoru ČNB s dalším snižováním sazeb opatrná. Na dalším zasedání 27. června tak aktuálně očekáváme snížení sazeb spíše již pouze o 25 bb., ale na tomto zasedání je stále reálná varianta snížení i o „obvyklých“ 50 bb.

Červnové zasedání Federálního rezervního systému přineslo očekávané rozhodnutí o ponechání úrokových sazeb beze změny na úrovni 5,25 % - 5,50 %. Jerome Powell, předseda Fedu, opět zdůraznil pokračující obavy ohledně cenového růstu a nutnost pečlivého sledování ekonomických ukazatelů před případným snižováním sazeb. Centrální banka také současně oznámila zpomalení programu kvantitativního uvolňování, což naznačuje opatrný optimismus ohledně stabilizace cenového růstu.

Příchozí data a samotné zasedání centrální banky tak ukázalo, že Fed stále zůstává v jestřábím módu a do snižování sazeb se nijak zvlášť „nehrne“. Pravidelná vládní data z pracovního trhu Spojených států totiž opět ukázala silný růst pracovních míst, což je zpráva, která znovu oddaluje možné snižování úrokových sazeb v USA. Americká ekonomika vytvořila v květnu 272 tisíc pracovních míst, což je mnohem více než 165 tisíc zaznamenaných v dubnu, zároveň výsledek výrazně překonal prognózy ve výši 185 tisíc. Mezitím míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu vzrostla na 4 %, což je nejvíce od ledna 2022, oproti 3,9 % v předchozím měsíci. Kombinace vyššího než očekávaného nárůstu počtu pracovních míst v rámci NFP reportu spolu se zvýšením nezaměstnanosti může být na první pohled paradoxní, nicméně v souhrnu data ukazují na dobrou kondici pracovního trhu v USA, což potvrzují i příchozí čísla ohledně průměrného hodinového výdělku, který se v květnu zvýšil o 4,1 % v meziročním vyjádření.

Spotřebitelská inflace v USA skončila v květnu na úrovni 3,3 % meziročně, což představuje mírný pokles oproti předchozímu měsíci, kdy činila 3,4 %, zároveň výsledek překonal tržní odhady, které počítaly se stagnací na 3,4 %. Roční míra jádrové inflace, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou potraviny a energie, se v květnu snížila na více než tříleté minimum 3,4 %, což je pokles z 3,6 % v předchozím měsíci a pod tržní prognózy ve výši 3,5 %.

Do konce roku tak aktuálně trhy očekávají od Fedu pouze jedno snížení úrokových sazeb v listopadu, což odráží i nově zveřejněný tečkový graf (dot-plot), což je výrazný pokles oproti třem snížením, která byla projektována v březnu. V rámci nové projekce centrální banky došlo i k revizi předpokládané hladiny cenového růstu, kdy se odhad inflace pro zbytek letošního roku zvýšil z 2,4 % na 2,6 %. V rámci hospodářského růstu Fed neprovedl žádné revize projekcí HDP a stále vidí růst ekonomiky o 2,1 % v roce 2024, o 2 % v roce 2025 a 2026.

V souhrnu tak lze konstatovat, že Fed zůstává v režimu vyčkávání, přičemž pro další vývoj budou klíčová příchozí data z následujících měsíců. Očekává se, že pokud inflace a trh práce zůstanou stabilní, Fed nebude mít důvod měnit úrokové sazby dříve, než se aktuálně očekává. Americká měna by tak mohla zůstat v relativně stabilní pozici s možnou šancí na mírné posílení v reakci na pozitivní ekonomická data a další snižování sazeb ze strany ECB

Výsledky české ekonomiky zveřejňované v červnu celkově dopadly tentokrát solidně. Dubnová průmyslová produkce v meziročním srovnání klesla o 0,4 %, což bylo pod očekávání trhu. Za posledních 12 měsíců se výkon domácího průmyslu pouze třikrát dostal do černých čísel. I když je o meziroční pokles, nejedná se jednoznačně o negativní výsledek, protože za poklesem především stály odstávky v energetickém sektoru, zpracovatelský průmysl v dubnu meziročně vzrostl. Obchodní bilance za duben dopadla kladným výsledkem 33,1 mld. CZK. Oproti březnové hodnotě jde sice o šestimiliardový pokles, ale i tak se jedná o třetí nejlepší historický výsledek. Pozitivní nicméně je, že oproti přechozím měsícům, kdy za rekordními výsledky stál především rychlejší pokles exportu, tentokrát vývoz vzrostl o 19,7 % a dovoz o 13,1 %. Přebytek obchodu s členskými státy EU se zvýšil a deficit se státy mimo EU se naopak snížil. V červnu opětovně posilující česká koruna nedělá vývozcům velkou radost. Jistotu směnného kurzu poskytuje jeho fixace, kdy se při prodeji eur do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu stále ještě zlepšuje. Maloobchodní tržby tuzemským prodejcům v dubnu v meziročním vyjádření výrazně vzrostly, když se zvýšily o 5,3 %, jde o pátý meziroční nárůst v řadě. Počítáme, že bychom se kladných hodnot růstu měli dočkat i v dalších měsících nejen z důvodu nižší srovnávací základny, ale také z důvodu klesajících obav domácích spotřebitelů. Květnová míra nezaměstnanosti se snížila oproti dubnu o 10 bb. na 3,6 %. Očekáváme, že v následujících měsících se hodnota domácí míry nezaměstnanosti „podívá“ ještě o dalších alespoň 20 bb. níže. Počet volných pracovních míst se snížil na 266 tis. a počet volných uchazečů na 274 tis. V květnu tuzemská spotřebitelská inflace zpomalila své tempo meziročního růstu na 2,6 % z dubnové hodnoty 2,9 %. Pokles růstu spotřebitelských cen by mohl znamenat trochu více „prostoru“ pro ČNB pokračovat v postupném snižování korunových sazeb. Na druhou stranu ČNB musí brát v potaz relativně vysoký růst mezd, díky kterému naopak může ČNB svou politiku snižování sazeb na čas utlumit či dokonce přerušit, aby nerozdmýchala inflaci.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc      3 měsíce      6 měsíců      12 měsíců

23,00         22,80            22,80           22,50

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, měnové politiky ČNB, ECB a Fedu, stav domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, averze k riziku na trzích,

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 22,55 – 23,20 USDCZK, když měla tendenci v červnu spíše ztrácet.

V případě pokračujícího trendu ztrácející koruny se domácí měně otevírá prostor oslabit ke klouzavému průměru SMA 100 (oranžová křivka) těsně nad 23,20 USDCZK v kombinaci se střednědobou hranicí supportu / rezistence (oranžová přímka). V případě výraznějších ztrát se další technická hranice v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka) nachází na 23,50 USDCZK.

V případě obratu trendu by posilující koruna mohla najít oporu u psychologické hranice 23,00 USDCZK (červená přímka). Poté by mohla zamířit k technické úrovni 22,85 USDCZK, tvořenou Fibonacciho úrovní zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka). Další technické hranice by na korunu „čekaly“ na 22,75 resp. 22,55 USDCZK.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.