zpět

Výhled pohybu měnového páru EURCZK

14.8.2023

Za poslední čtyři týdny se kurz koruny pohyboval v neobvykle širokém pásmu 23,75 – 24,30 EURCZK, když koruna ztratila především v prvním srpnovém týdnu v souvislosti se zasedáním ČNB.

Bankovní rada České národní banky se na svém srpnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Základní 2T repo sazba tak zůstala na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. I když ČNB dle očekávání sazby nezměnila, koruna bezprostředně po oznámení výsledku měnově-politického jednání ztratila výrazně nad hranici 24,00 EURCZK. ČNB totiž poněkud překvapivě zveřejnila informaci, že formálně ukončuje svůj platný závazek bránit korunu proti nadměrnému oslabení. Je ale třeba zmínit, že ČNB nemusela na podporu domácí měny na trhu reálně intervenovat už od října loňského roku. ČNB zřejmě počítala, že oznámení o ukončení zmíněného režimu koruně přinese ztráty, protože zároveň zmínila, že obnoví program prodeje části výnosů z devizových rezerv. To by mělo naopak na kurz koruny z dlouhodobějšího pohledu působit pozitivně. Guvernér Michl zmínil, že snížení úrokových sazeb aktuálně „na stole“ není, ale že na podzim se toto téma v rámci bankovní rady již diskutovat bude. Sice to zatím nečekáme, ale v případě, že by ČNB přistoupila ke snižování sazeb ještě letos, koruna by zřejmě ještě více slábla.

Evropská centrální banka zcela dle očekávání na svém zasedání na konci července rozhodla o opětovném zvýšení všech tří úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Základní sazba byla zvýšena na 4,25 % a ocitla se tak nejvýše od října 2008, přitom se ještě na začátku loňského léta nacházela na nule. Očekáváme, že ECB na svém říjnovém zasedání o dalších 25 bb. sazby ještě zvýší, ale pravděpodobně půjde o poslední utažení měnové politiky ze strany ECB, a to vzhledem k nepříliš dobrým ekonomickým výsledkům eurozóny a také rychle klesajícímu růstu inflace. Rozhodnutí ale bude záviset i na aktualizované prognóze ekonomického vývoje zemí evropské měnové unie.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky dopadly opět smíšeně. Průmyslová produkce za měsíc červen sice v meziročním vyjádření vzrostla o 0,9 %, ale trvajícím negativním faktem je, že se objem nových zakázek meziročně snížil o 5,8 %. Zakázky z tuzemska klesly „jen“ o 1,9 %, ale ty ze zahraničí bohužel o 7,1 %. V dalších měsících spíše očekáváme další mírné meziroční poklesy i vzhledem k relativně vyšší srovnávací základně druhé poloviny loňského roku. Červnová obchodní bilance pošesté v řadě skončila kladným saldem, když výsledek 18,2 mld. CZK odhady překonal o celou miliardu. Jedná se nejen o nejlepší dosavadní výsledek roku 2023, ale také za poslední dva roky. Oslabující koruna přináší exportérům, ve srovnání s předchozími měsíci, alespoň nějakou radost. Jistotu aktuálního směnného kurzu poskytuje jeho fixace, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu stále ještě zlepšuje. Maloobchodní tržby se tuzemským obchodníkům snížily již po počtrnácté v řadě, když se v červnu meziročně snížily o 4,1 %. Návrat ke kladným hodnotám zatím neočekáváme, spíše je reálné, že tržby budou maloobchodníkům meziročně klesat i v průběhu léta. Problém na straně spotřebitelů je nyní patrnější, protože před rokem již maloobchodníci výrazný propad zažívali a ani nižší srovnávací základna „nedostala“ aktuální prodeje do kladných hodnot nebo alespoň ke stagnaci. Částečně se na poklesu projevuje větší ochota obyvatel ČR provádět z důvodu nižších cen nákupy v zahraničí. Červencová míra nezaměstnanosti se ve srovnání s červnem dle očekávání zvýšila o 10 bb. na 3,5 % vzhledem k přílivu čerstvých absolventů na trh práce. Počet volných pracovních míst se snížil na 285.600, počet uchazečů pak zvýšil na 259.000. Ani v dalších měsících nečekáme, že by se míra nezaměstnanosti měla začít zvyšovat, což bude vytvářet tlak na další růst mezd. V červenci spotřebitelské ceny v ČR vzrostly meziročně o 8,8 %. Jde o šestý měsíc v řadě, kdy došlo k meziročnímu zpomalení růstu cenové hladiny. Důvodem celkového zpomalení růstu bylo především meziroční zmírnění růstu cen v oddíle potravin a nealkoholických nápojů u většiny sledovaných položek. Stejně tak se snížil meziroční nárůst cen zemního plynu i tuhých paliv. O 25 % se v meziročním srovnání snížila cena pohonných hmot a olejů. Naopak na zvyšování celkové cenové hladiny se podílel především oddíl bydlení (vodné a stočné, nájemné atd.) a oddíl rekreace a kultury. Domácí inflace nadále zpomaluje a je naprosto reálné, že se v závěru roku podíváme někam k hranici 4-5 %. Nicméně v srpnu se dá očekávat stagnace nebo i mírné zvýšení meziročního růstu cen vzhledem k ukončení „slevy“ na naftu v podobě dočasně nižší spotřební daně.

Predikce měnového páru EURCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

23,90   24,05   24,15   24,50

Hlavní důvody pohybu EURCZK

Ekonomické: vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, domácí nezaměstnanost ve vztahu k síle spotřebitelské poptávky, vývoj maloobchodních tržeb doma a především v zahraničí, kondice německé ekonomiky, rychlost zvyšování sazeb ze strany ECB a Fedu

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár EURCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala pásmu 23,75 – 24,30 EURCZK, když jí ztráty v prvním srpnovém týdnu přivodilo zasedání ČNB.

V případě opětovných ztrát české koruny pro ni první „překážku“ představuje hranice supportu / rezistence 24,20 EURCZK (fialová přímka) případně pak 24,29 EURCZK v podobě posledního vrcholu (červená přímka) Další významnější hranicí je pak dlouhodobá hranice supportu / rezistence na 24,40 EURCZK (oranžová přímka).

V případě trendu posilování by česká koruna musela nejdříve zpevnit pod psychologickou i technickou úroveň 24,00 EURCZK (zelená přímka). Další hranicí je spodní line trendového kanálu na 23,90 EURCZK (černá polopřímka) Zajímavou další hranici vytváří klouzavý průměr SMA 200 (zelená křivka) a klouzavý průměr SMA 100 na 23,70 EURCZK (vínová křivka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.