zpět

V Evropě ceny nikdy nerostly tak rychle

20.1.2022

POTVRZENO: Inflace v eurozóně dál láme rekordy, když v prosinci meziročně vzrostla o 5 %, což je nejvýše v historii. Zdá se, že každý další měsíc je pokořen nějaký nelichotivý rekord. Koruna se v reakci na data posouvá pod 24,20 EURCZK, kde byla naposledy v září 2011.

I když se jedná o ceny v EMU (země platící eurem) podstatně to zajímá i české firmy a spotřebitele. Česká ekonomika je strategicky navázána na EU, a proto je růst evropských cen klíčovým ukazatelem, který bude do velké míry určovat ceny u nás.

Jestliže se totiž průmyslové ceny v Německu zvedly o 24,2 % a jsou tedy nejrychlejší v historii Německa, nemůže se nás to netýkat. Dovozci budou muset růst cen promítnout i do ceny pro koncové spotřebitele, takže se nedá čekat, že by ceny na pultech českých obchodů zpomalovaly.

V první řadě dnešní data o evropské inflaci zajímají však evropské centrální bankéře. ECB dosud pohlížela a hovořila o inflaci jako o dočasném jevu, na který letos nehodlá reagovat zvýšením sazeb. K tomuto kroku by se odhodlala až v roce 2023. Nyní jsou sazby na euru nulové.

Vývoj cen v posledních měsících však může mnohé změnit a slovní intervence o tom, že je ECB připravena bojovat s inflací velmi tvrdě až přijde správný čas nejspíš nebudou stačit. Je dokonce možné, že ECB svůj postoj přehodnotí stejně, jako to udělal americký FED a půjde se sazbou nahoru už letos.

Jak ale ukazují dílčí data, podstatná část růstu cen jde na vrub cenám energií, se kterými ECB mnoho nenadělá. Důležitá bude míra eskalace konfliktu na rusko-ukrajinské hranici. Pokud se tak stane, plyn a pohonné hmoty vystřelí vzhůru.