zpět

US ekonomika rostla loni nejrychleji od 1984

27.1.2022

Americká ekonomika ve 4.Q 2021 meziročně vzrostla o 6,9 %, což předčilo veškeré odhady. Jedná se o nejsilnější růst HDP za poslední roky a čtvrt. Za celý rok 2021 americká ekonomika vzrostla o 5,7 %, což je nejvyšší tempo od roku 1984!

Trhy za 4.Q počítaly s růstem jen o 5,5 % a v souvislosti s včerejším zasedáním FEDu, ze kterého vyplynulo, že sazby na dolaru letos půjdou nahoru 3krát až 4krát, americká měna skokově posiluje až k 1,1150 EURUSD. 

Prim hrála spotřeba domácností. Osobní spotřeba šla v posledním čtvrtletí nahoru o 3,3 %.

Skvělé výsledky byly podpořeny i daty z amerického trhu práce, který pokračuje ve zotavování. Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti dosáhl na 260 tisíc a pokračujících bylo 1,675 mil, což jsou prakticky před covidové hodnoty.

Právě zlepšení trhu práce uvolnilo ruce americkým centrálním bankéřům soustředit se letos na inflaci. Ta roste jako ve zbytku světa a FED na ni bude reagovat utahováním měnových podmínek.

V letošním roce postupně vyprchá výhoda nízké srovnávací základny, takže nárůsty HDP nejspíš nebudou tak fenomenální. Přesto se můžeme dočkat relativně vyššího tempa. Vzhledem k lepšícímu se trhu práce je pravděpodobné, že si USA udrží velmi slušnou kondici.