zpět

Tempo domácí ekonomiky příjemně překvapilo

1.2.2022

ČSÚ dnes ráno zveřejnil nejnovější odhady růstu domácí ekonomiky za 4. čtvrtletí 2021. HDP meziročně vzrostl o 3,6 %, mezičtvrtletně pak vzrostl o 0,9 %. Obě čísla jsou mírným překvapením. Za celý loňský rok se HDP zvedl o 3,3 %

Přestože v meziročním vyjádření česká ekonomika přidala na tempu, rozhodně se nejedná o dobrý výsledek. Podíváme-li se na růst ostatních zemí zjistíme, že česká ekonomika spíše klouže po povrchu.

V následujících měsících bude pro tempo domácí ekonomiky klíčový vývoj v konkrétních oblastech.

Vláda a rozpočet – předvolební rétorika byla nastavena výrazně proti navrhovanému schodku státního rozpočtu. Bude důležité, zda se Fialově vládě podaří dodržet předvolební sliby a přijít s akceschopným a životaschopným rozpočtem, který by poslal schodek státního rozpočtu výrazně pod 300 mld. korun. Pokud ano, může se nám to kladně vrátit na nižších úrocích z obsluhy dluhu. Neméně důležitý bude také výhled snižování deficitů na další roky.

ČNB – již tento čtvrtek znovu zasedá ČNB a je prakticky jisté, že se základní sazba dostane daleko nad 4 %. Politika silného růstu sazeb ve snaze zkrotit inflaci zatím selhává na celé čáře a čeští centrální bankéři se jen marně snaží vysvětlit veřejnosti své počínání. Neustálé utahování měnových podmínek tlumí velmi křehký ekonomický růst. Zdražují se úvěry spotřebitelům, provozní půjčky firmám a ceny hypoték letí dál nahoru. Investice podniků půjdou nadále dolů.

Mezi další klíčové faktory pro růst domácí ekonomiky jednoznačně patří rychlost návratu k normálnímu stavu fungování v souvislosti s pandemickými opatřeními a míra proočkovanosti.

Ani ČNB ani vláda nijak zvlášť neovlivní pokračující problémy s dodávkami vstupů do výroby případně jejich ceny. To platí také o potížích s mezinárodní dopravou a jejím zpožďováním. Otázka případného konfliktu na ukrajinsko-ruských hranicích je kapitola sama pro sebe. V případě eskalace poletí ceny energií a pohonných hmot vzhůru.