zpět

Stěrače stírají…zatím

18.12.2023

Evropa se potácí v problémech. Ekonomická aktivita zde nadále klesá. Americkému dolaru pomohl komentář šéfa newyorského Fedu.

Páteční den se nesl ve znamení mých oblíbenců, dorazila moje favorizovaná Pé eM Íčka! Byli to sami nákupní manažeři, kteří hodnotili, jaká nálada panuje v tomto předvánočním čase u nich ve firmách. Nejdříve přišla slabá čísla z Německa, která se stala předzvěstí dalších nezlepšujících se výsledků prezentovaných za celou eurozónu. Největší ekonomika Evropy se zadrhla a čelí masivní energetické krizi spojené s nedostatkem levných surovin. Německý výrobní PMI tak prochází celoročním setrvalým poklesem. Během prosince se mu podařilo posunout z 42,6 na 43,1 bodu a optimisté v tom mohou vidět ono pomyslné odražení se ode dna… Bleskový výrobní PMI za celou Evropu zůstal beze změny na úrovni 44,2 bodu. Dlouhodobě dominantní sektor služeb si nepatrně pohoršil, když spadnul z 48,7 na 48,1 bodu. Je vidět, že spotřebitelé více šetří i na službách. Koruna většinu dne oslabovala, euro se obchodovalo za 24,34 až 24,55 EURCZK.

Z druhé strany Atlantiku dorazila nejdříve zpráva o průmyslové výrobě a využití výrobních kapacit, následovaná indexy nákupních manažerů. Prezentované výsledky nebyly až tak horké. Průmysl se po říjnovém propadu opět navrátil k růstu, využití kapacit se mírně zhoršilo. Bleskový výrobní PMI si v prosinci mírně pohoršil na 48,2 bodu, polepšily si služby na 51,3 bodu. Více než makrodata pomohl americkému dolaru komentář šéfa newyorského Fedu Johna Williamse, který se vyjádřil v tom smyslu, že je zatím předčasné hovořit o snižování sazeb, nejdříve musí zajistit návrat inflace k dvouprocentnímu cíli. Eurodolar po prohlášení oslabil až na 1,088 EURUSD, americký dolar proti koruně posílil až na 22,50 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE