zpět

Šetřím, šetříš, šetříme?

7.8.2023

Češi stále šetří a to se odráží na tržbách obchodníků! Viceguvernér ČNB Jan Frait pro ČT24. Smíšené výsledky z amerického trhu práce.

V červenci byly zveřejněny výsledky průzkumu organizovaného agenturou STEM, který fyzicky proběhl o pár týdnů dříve na konci května. Závěry, ke kterým agenturní pracovníci dospěli, asi nikoho nepřekvapily. Více než polovina Čechů se bála chudoby a šetřila. Z důvodu vysokých cen energií a pohonných hmot omezovalo své nákupy více než 78 procent respondentů. A co je asi nejdůležitější – svou spotřebu snižovali všichni, nejen nižší a střední třída, ale i solidně zajištěné domácnosti. To jde bohužel ruku v ruce se snižujícími se tržbami u obchodníků, které klesají už čtrnáct měsíců v řadě za sebou. Podle dat zveřejněných v pátek Českým statistickým úřadem došlo během června ke zmírnění meziročního poklesu maloobchodních tržeb. Meziročně se tržby snížily o 4,1 procenta, meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Dařilo se hlavně tržbám z prodeje pohonných hmot a potravin. Za zvyšujícím se nákupním apetitem domácností se skrývá oživená spotřebitelská nálada, pokles inflace pod magickou dvoucifernou úroveň a růst mezd v některých odvětvích.

O čtvrtečním zasedání naší ČNB i oficiálním ukončení intervencí už bylo napsáno mnohé. K celé situaci se vyjádřil i viceguvernér Jan Frait pro ČT24. Kroky ČNB okomentoval v tom smyslu, že intervence už stejně od října nebyly třeba a beztak se jednalo o nestandardní krok ze strany centrální banky, inflace co nevidět zamíří ke dvěma procentům a na podzim se otevře debata o možnosti snižování úrokových sazeb. Koruna proti euru oslabila během pátečního dopoledne až na 24,30 EURCZK, dolar se prodával nejdráže za 22,21 USDCZK.

První pátek v měsíci patří tradičně sérii dat z amerického trhu práce. Výsledky můžeme s klidem označit za smíšené, část hovoří proti a další pro silně přehřátý trh práce. Američanům se během července podařilo vytvořit 187 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Analytici byli více optimističtí a počítali se zhruba 200 tisíci nových míst. Na druhé straně tu máme snížení míry nezaměstnanosti z červnových 3,6 na 3,5 procenta a stále silný tlak na růst mezd. Ty vzrostly v meziměsíčním i meziročním srovnání více, než jaká byla očekávání trhu. Eurodolar po zveřejnění dat vyrazil vzhůru a dostal se až na hodnotu 1,104 EURUSD. Trhy zřejmě celou situaci vyhodnotily jako další šanci na růst dolarových sazeb.

Více k očekávaným událostem ZDE