zpět

S ropou klesají i ceny pohonných hmot v ČR

29.11.2022

Cena ropy se včera dopoledne dostala až 80,75 dolarů za jeden barel a byla tak nejlevnější od začátku letošního ledna. Dolů jdou také pohonné hmoty na českých čerpacích stanicích.

Cena ropy klesá a na to reagují i čeští pumpaři. Benzín se dostává až na hranici 40 korun za litr a nafta na 41,60 korun za litr. Dnes ráno se ropa obchoduje opět mírně výš, a sice v blízkosti 85,50 USD/barel.

Ropa jde na světových trzích dolů především z důvodu poklesu poptávky. To jde ruku v ruce s přicházejícím ochlazováním jednotlivých ekonomik. V následujícím roce nejspíš většina světových ekonomik projde mírným poklesem tempa růstu. Zde není na místě hovořit o krizi jako takové, protože skutečnost, že se růst střídá s poklesem ekonomiky je přirozený jev. Ten by navíc neměl být nikterak hluboký ani dlouhý.

Týkat se to bude i českého hospodářství. Ve 3.Q letošního roku podle odhadů domácí ekonomika meziročně vzrostla o 1,6 %, což však představuje výrazné zpomalení. Podobně jsou na tom i ostatní země.

Dalším faktorem, který stojí za poklesem ceny ropy na světových trzích je do určité míry zklidnění situace na Ukrajině. V nadcházejících zimních měsících se pravděpodobně boje omezí, což mírně uvolňuje napětí v rámci očekávání poptávky po ropě.