zpět

Rusko, aneb když se nedaří, je vnější nepřítel nezbytný

31.12.2021

Nutnost vnějšího nepřítele ve snaze odvrátit pozornost lidí od problémů všedního života je desítkami let osvědčená praktika. V Rusku využívaná prakticky permanentně. V dobách, kdy se ruské ekonomice nedaří jiná možnost ani neexistuje.

Uplynulé dny se nesly v duchu tsunami zpráv z ruské ekonomiky, která ovšem přinesla dobrého jen pomálu a nadělala vrásky na čele běžným Rusům. Ti nemají při pohledu na ceny zboží a do svých peněženek důvody k radosti. Prosincová inflace vzrostla meziročně o 8,4 %, což je více než dvojnásobek cíle ruské centrální banky. Nejvíce šly nahoru ceny potravin (o 10,62 %), nepotravinářského zboží (o 8,6 %) a ceny služeb vzrostly o 5 %. Prosincová inflace je nejvyšší za posledních pět let!

Proti tomu jde nepatrný až zanedbatelný růst reálných mezd, který v říjnu (nejnovější data) vykázal tempo 0,6 %. Takže i když nominální platy Rusů jdou slušně nahoru, inflace vše znehodnotí a výsledek je prakticky stagnace mezd a v ekonomii je stagnace jen slušnější výraz pro pokles.

Situace je horší o to více, že listopadová (nejnovější čísla) nezaměstnanost zůstala na hranici 4,3 %. To je sice v kontextu historie Ruska nejlepší číslo, v překladu to znamená, že i když Rusové pracují, mají se spíše hůř.

To jde ruku v ruce s meziročním zanedbatelným růstem maloobchodních prodejů za listopad, který poskočil pouze o 3,1 %. To představuje nejen pokles oproti říjnu, ale také vůči očekávání trhu. Jednoduše řečeno, pokud Rusům neroste reálná mzda i když pracují a ceny na pultech obchodů rostou závratným tempem, pak není divu, že každé zboží, které není nutné se rázem stává luxusem.

Celý obrázek dokresluje už jen podnikatelská důvěra, která v prosinci klesla na -3,3b., což představuje pátý po sobě jdoucí propad. Tempo snižování důvěry navíc nabírá na síle.


V návaznosti na celkové výsledky ruské ekonomiky rubl v posledních dnech roku prudce oslabuje ze 73,30 USDRUB až na 75,20 USDRUB. Zdá se, že nízké státní zadlužení a relativně vysoká cena ropy (78,50 USD/barel) jsou nyní hlavními pozitivy ruské ekonomiky. Přesto je třeba odpoutat pozornost lidí od prázdnotou zejících peněženek, takže se zdá více než pochopitelné, že NATO, Ukrajina nebo dodávky plynu do Evropy hrají, a ještě nějakou dobu budou hrát, prim.