zpět

Ruská ceny rostou nejvíce od ledna 2016

13.1.2022

Ruská inflace za prosinec 2021 meziročně vzrostla o 8,4 %, meziměsíčně o 0,8 %, přičemž obě čísla překonala očekávání trhů.

Inflace v Rusku si žije svým životem, a i když centrální banka (NBR) zvedá sazby, ceny rostou více než dvojnásobným tempem než jaké cílují práce ruští centrální bankéři.

Podobně jako v dalších zemích se zdražuje téměř vše. Potraviny meziročně zdražily o 10,6 %, nepotravinářské zboží o 8,6 % a za služby si Rusové připlatili o 5 % více než loni.


Částečně se na rychle rostoucích cenách podílejí problémy v mezinárodní dopravě a zdražování vstupů do výroby. Nemalou měrou si za růst cen mohou sami Rusové, protože zvýšenými nákupy chtějí předejít tomu, že v budoucnu budou stejné zboží kupovat dráž. Tím však nevědomky způsobují ještě rychlejší růst inflace a začarovaný kruh, nebo spíše inflační spirála, je na světě. Ostatně do stejného problému se dostávají i spotřebitelé z ostatních zemí, ČR nevyjímaje.

Rostoucí ceny dále oslabují ruskou ekonomiku a běžní Rusové více chudnou. Kvůli rostoucím sazbám ze strany NBR zdražují i úvěry, což do budoucna bude podlamovat sílu spotřebitelské poptávky.


Podle HDP na obyvatele se Rusko řadí dlouhodobě do šesté desítky v pořadí zemí světa s méně než 26 000 USD, podobně jako Chorvatsko. Co do velikost celkového HDP se Rusko řadí mezi Brazílii a Jižní Koreu na jedenácté místo na světě. Rubl se dnes pohybuje v blízkosti hranice 74,60 USDRUB.