zpět

Rumunská centrální banka zvedá sazby

11.1.2022

Stejně jako centrální banky zemí V4, tak i rumunští centrální bankéři utahují měnovou politiku a zvyšují sazby na 2 %. Ve srovnání s ČNB můžeme najít mnoho rozdílů v přístupu.

Podobně jako ostatní banky regionu i NBR (centrální banka Rumunska) začala snižovat sazby začátkem roku 2020. Oproti ČNB je zde však hned řada rozdílů. Jednak, klíčová sazba šla v krizové roce 2020 pouze dolů, zatímco čeští centrální bankéři přistoupili začátkem předloňského roku k velmi rozporuplnému zvýšení sazeb.

Za druhé je odlišné i tempo snižování sazeb. V Rumunsku se neděje skokově, ale většinou s „oddychem“, kdy se na jednom zasedání sazby nechávají beze změny. Třetím rozdílem je fakt, že na pomyslné dno se NBR dostala až začátkem roku 2021. Snižování sazeb bylo pozvolné a tedy předvídatelné. Trhy se na tento styl mohly připravit, a to platí i pro domácnosti a firmy. ČNB kritizované zvýšení sazeb začátkem 2020 kompenzovala dramatickým snižováním sazeb v dalších měsících.

Posledním zjevným rozdílem je nejnižší úroveň sazeb. Zatímco ČNB se s 2T REPO sazbou dostala de facto na technickou nulu, dno v Rumunsku bylo na hladině 1,25 %. Dnešní rozhodnutí o dalším zvýšení sazeb je v kontextu předchozích rozhodnutích, protože sazby jdou i nahoru pozvolna.


Rumunská ekonomika je pro českou důležitým obchodním partnerem. V oblasti exportu je Rumunsko patnáctá nejdůležitější země a u dovozu mu patří sedmnáctá příčka. Tamní inflace, kterou se snaží NBR zkrotit vzrostla podle nejnovějších čísel o 7,8 %, nezaměstnanost se drží 5,2 %. Je jasné, že i v dalších měsících půjdou jak ČNB, tak NBR se základními sazbami nahoru.