zpět

Registrace nových aut v ČR padají

18.1.2023

Česko – velmoc ve výrobě aut, nikoli v jejich prodejích. Počet zaregistrovaných nových vozů v ČR za prosinec meziročně klesl o 10,2 %. V celé EU počet nových aut šel nahoru o 12,8 %.

Zájem o nová auta v ČR klesá. Češi odkládají nákup nového auta především ze dvou důvodů. Jedním je vysoká cena a druhým jsou rostoucí obavy o budoucí příjmy. V situaci, kdy ceny stále rostou dvouciferným tempem a kdy přichází pokles ekonomiky, a tudíž udržení si práce je na prvním místě, se není čemu divit, že si nákup nového auta čeští spotřebitelé odepřou a odsunou ho na lepší časy. Obzvláště tehdy, kdy by nákup vozu museli financovat úvěrem.

Z okolních zemí je na tom ČR nejhůře. Prosincová čísla o registracích nových aut z Maďarska ukázala na tamní pokles o 8,5 %. V Polsku to byl růst o 2 %, v Rumunsku o 4,9 % a na Slovensku dokonce o 17, %.

Situace není růžová ani v EU. Podle ACEA (Evropské sdružení výrobců automobilů) sice v prosinci vzrostl počet registrovaných nových aut meziročně o 12,8 %, ale faktický růst se týkal pouze Německa (o 38,1 %) a Itálie (o 21 %). Další dvě velké ekonomiky Francie a Španělsko klesaly. Celkově se v EU za celý rok 2022 počet registrací nových aut propadl o 4,6 %.

Do budoucna se situace jen tak nezlepší, ale lze na ní pohlížet i pozitivně. Češi se nechtějí zadlužovat, a tak si raději odřeknou něco, na co by si museli půjčit. Tento přístup, jakkoli není prorůstový z makroekonomického pohledu, je veskrze racionální a odpovědný.