zpět

Polský zlotý nadále tahounem regionu, dolar ztrácel

3.4.2024

Středoevropské měny včera obtížně hledaly směr, i tak ale nadále sledujeme velmi kvalitní kondici polského zlotého, který obecně potvrzuje predikce z minulého roku. Americký dolar ztrácel, čehož významně využila i naše domácí měna.

Česká koruna během pondělí nakonec žádný zajímavý pohyb nevykázala, když zakončovala den na 25,32 EURCZK. Dnes opět startuje z hranice 25,30 EURCZK, což je téměř totožné se včerejší situací. Podobně nezáživné to bylo i na měnovém páru eura s polským zlotým, kde dopolední atak zlotého na hranici 4,28 EURPLN nakonec nevyšel a hodnota setrvala na ranních 4,29 EURPLN. Každopádně zlotý už vůči euru dorovnal během svého přibližně rok a půl dlouhého období posilování hodnoty ze začátku roku 2022. A třeba koruna včera vůči zlotému oslabila na 5,90 PLNCZK (podobně dominantní je zlotý vůči koruně už více než rok a půl po většinu času). Pozitivní posun hodnoty na měnovém páru s eurem se včera podařil maďarskému forintu, který se dostal na 394 EURHUF. Zde je ale situace dlouhodobě nepříznivá, forint proti euru historicky víc a víc oslabuje. Občasné (i více měsíční) výkyvy na tomto trendu zatím nic trvaleji nezměnily. Ani proti naší měně není forint dlouhodobě úspěšný, byť vývoj na tomto měnovém páru vykazuje poněkud úspěšnější pokusy maďarské měny o zvraty trendu, než jak tomu je proti euru. Jeden takový pokus předvedl i včera, když posílil na 15,58 CZKHUF. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 25,25 – 25,33 EURCZK.

Eurodolar včera vykázal posílení eura, hranice 1,08 EURUSD ale pokořena nebyla. Slabé kondice dolaru se podařilo využít i naší měně, která se dostala na hodnotu 23,51 USDCZK. Dnes ráno progres české koruny pokračuje dále. Dlouhodobě se ale koruna nachází na měnovém páru s dolarem na poměrně slabých pozicích a bude zajímavé sledovat, zda bude dlouhodobý vývoj směřovat k pokoření hodnoty 24,00 USDCZK.

Očekávané události