zpět

Region vlající ve stínu eurodolaru

26.3.2024

Posílení jednotné evropské měny na hlavním měnovém páru včera dodalo prostor k ziskům středoevropským měnám. Dnešní den by ale měl nahrávat spíše silnějším pozicím americké měny. Britská libra nadále zažívá úspěšný rok. Ruský rubl od začátku roku postupně slábne.

Středoevropské měny v pondělí nevykázaly žádné zajímavé pohyby. Česká koruna sice dopoledne prolomila hranici 25,30 EURCZK, do konce dne se ale už držela jen těsně pod ní. Na měnovém páru s polským zlotým se zdálo, že koruna bude úspěšnější. Zisky zde ale ztratila a den zakončovala na ranních 5,87 PLNCZK. A s maďarským forintem naše měna po většinu dne koexistovala v pásmu 15,68 – 15,69 CZKHUF. Ve vztahu k jednotné evropské měně včera obě naše sousední měny z regionu stagnovaly, případně dosáhly velmi nepatrných zisků, ke kterým jim i české koruně nahrála korekce na hlavním měnovém páru ve prospěch eura. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 25,20 – 25,30 EURCZK.

Hlavní měnový pár mnoho povyku také nepřinesl, když zde euro za celý den posílilo pouze na 1,083 EURUSD. O překvapení se ale postarala česká koruna, která vůči dolaru zpevnila na 23,34 USDCZK. Koruna dnes v trendu pokračuje kolem hranice 23,30 USDCZK, byť dnešní zaoceánská makrodata by měla spíše nahrát dolaru.

Očekávané události