zpět

Průmysl v dubnu rostl a vykazuje až překvapivou odolnost

6.6.2025

Situace v průmyslu se od začátku letošního roku zlepšuje. Daří se odvětvím, které byly v minulém roce v útlumu, což platí např. pro strojírenství, a naopak lze pozorovat nižší produkci v případě automobilů. Až překvapivě rychle rostou od začátku roku nové zakázky.

Průmyslová produkce (duben 2025)

Průmyslová produkce v dubnu oproti březnu vzrostla o 0,9 % a v meziročním srovnání o 2,0 %. Silný růst v dubnu zaznamenaly nové zakázky, které v meziměsíčním srovnání vzrostly o 3,7 % a oproti loňskému dubnu o 7,7 %. Od začátku letošního roku průmyslová produkce trendově roste.

Zpracovatelský průmysl v dubnu oproti březnu vzrostl o 0,9 %. V dubnu meziměsíčně rostla produkce ve většině velkých odvětvích. Výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení o 14,4 %, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zřízení o 4,5 %, výroba elektrických zařízení o 2,2 % a výroba motorových vozidel o 0,9 %. Ve strojírenství sice došlo k poklesu výroby o 0,3 %, ale po silnějším oživení v 1. čtvrtletí.

V meziročním srovnání zpracovatelský průmysl v dubnu vzrostl o 0,9 %. Výrazný meziroční růst si v dubnu připsala energetika (14,4 %). Silně rostla produkce v potravinářském průmyslu (8,9 %). Z velkých odvětví solidně vzrostla výroba elektrických zařízení (4,9 %). Produkce motorových vozidel poklesla o 1,6 %, když kromě února letos výroba aut přispívá do meziročního růstu průmyslu negativně. Pozitivní je, že se dále nepropadá strojírenství, které meziročně v souhrnu za leden až duben meziročně vzrostlo o 0,6 %.

Situace v průmyslu se od začátku letošního roku zlepšuje. Daří se odvětvím, které byly v minulém roce v útlumu, což platí např. pro strojírenství, a naopak lze pozorovat nižší produkci v případě automobilů. Až překvapivě rychle rostou od začátku roku nové zakázky, když konkrétně v dubnu byly celkové zakázky dominantně taženy automobilovým sektorem. Zlepšení průmyslu v posledních měsících lze částečně vysvětlit efektem předzásobení před nárůstem obchodního protekcionismu.

Pokud však vyjdu z předpokladu, že se efektivní celní sazba na dovoz do USA bude pohybovat lehce nad 10 %, tak je pokračující oživení průmyslu ve druhé polovině letošního roku spíše nepravděpodobné. Na druhé straně však nejnovější čísla z průmyslu zatím ukazují na odolnost tuzemského výrobního sektoru. Indexy podnikatelských nálad (PMI, konjunkturální průzkum) se v květnu držely nad průměrem loňského roku. V Německu je podle indexu Ifo nálada mezi výrobními podniky na téměř ročním maximu, což se však netýká sektoru automotive.

Za předpokladu zhoršení výrobní aktivity ve druhé polovině roku tak v souhrnu za celý rok 2025 lze očekávat stagnaci tuzemského průmyslu. V optimističtějším případě i mírný růst průmyslu.