zpět

Průmysl naskočil na rostoucí tendenci

8.4.2024

Česká průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 0,7 %, meziměsíčně šla nahoru o 1,9 %. Obě čísla jsou sice mírně lepší oproti očekávání, nic zásadního se však nemění.

Nové zakázky meziročně vzrostly o 8,8 %, přičemž ty ze zahraničí šly nahoru o 8,2 % a domácí dokonce o 9,9 %. Největší podíl na únorovém výsledku mají dva faktory. Jednak je to nízká srovnávací základna s minulým rokem a dále odvětí automotive, kterému se dařilo.

Na celkovém obrázku se však zatím nic zásadního nemění, a i když jsou dnešní čísla příjemnou vzpruhou, stále se držíme velmi nízko. 

Přestože poslední čísla o průmyslu v Německu, které je pro nás klíčové, ukazují na mírnou rostoucí tendenci, do českých dat se to zatím nepropisuje.

Problém českého průmyslu je jeho závislost na exportu a závislost na autech. Zahraniční poptávku domácí firmy neovlivní, což se nyní ukazuje jako fatální, protože spotřebitelé a zejména ti němečtí nemají už velmi dlouhou dobu chuť příliš utrácet. Závislost na automobilovém průmyslu je v době nízkého růstu nebo dokonce poklesu ekonomik doma i v zahraničí bolavá právě proto, že pokud si spotřebitelé nejsou jistí budoucími příjmy, první, čeho se zřeknou jsou nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, kam patří právě auta. Obě závislosti ČR dlouhodobě vůbec neřeší.