zpět

Potvrzeno, německá ekonomika ve 3.Q meziročně vzrostla jen o 2,5 %

25.11.2021

DP za třetí čtvrtletí našeho nejdůležitějšího obchodního partnera meziročně vzrostl o 2,5 %, což je sice přesně podle předchozích odhadů, ale výrazně méně, než ve 2.Q, kdy německá ekonomika rostla o 10 %. Pro srovnání, česká ekonomika za 3.Q meziročně vzrostla o 2,8 %.

Jediným tahounem byla v Německu spotřeba domácností. Ta oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 6,2 %. Naopak dolů šla mezičtvrtletně spotřeba vlády o 2,2 %, stavebnictví kleslo o 2,3 %. Celkově největší ekonomika Evropy mezi čtvrtletně vzrostla o 1,7 %, což je mírné zaostání za očekáváním trhů.

Pro ČR je důležité a do jisté míry alarmující, že export z Německa se snížil o 1 % a dovoz o 0,6 %.

V dalších měsících, respektive ve 4.Q letošního roku to nevypadá s výkonem německé ekonomiky nikterak růžově. Dnes zveřejněná čísla o spotřebitelské důvěře v prosinci ukázala na její pokles o 1,6 %, trhy počítaly s poklesem jen o 0,5 %. Jestliže si uvědomíme, že jedinou složkou HDP, která nabírala na síle byla právě spotřeba domácností tak lze předpokládat, že v posledním čtvrtletí letošního roku kondice německé ekonomiky dál mírně ztratí tempo.