zpět

Pondělní vývoj na euru nahrál měnám regionu

31.10.2023

Euro na hlavním měnovém páru dominovalo celé pondělí. Měny regionu s výjimkou forintu se na vlně silného eura svezly také a "ukrojily" si svůj díl zisku. Ruský rubl v reakci na páteční překvapivý krok Ruské centrální banky posiluje. Britská libra pokračuje v dlouhodobém oslabování.

Pondělí přineslo většině středoevropských měn zisky, které souvisely s posilujícím eurem. Impulz přinesly euru jestřábí komentáře členů ECB Kazimíra a Simkuse, podle nichž nebude snížení sazeb v první polovině roku 2024 moc reálné. Navíc připustili i možnost případného většího zpřísnění měnové politiky ECB, pokud by to situace vyžadovala. K tomu se přidaly ještě mírně lepší zprávy o vývoji německého HDP, než jaké byly očekávány a euro i region měly hned několik důvodů posilovat. Česká koruna se proti jednotné evropské měně dostala na 24,57 EURCZK, polský zlotý na 4,455 EURPLN. Pouze maďarský forint si pohoršil na 383,2 EURHUF. Vůči sobě navzájem měny regionu na měnovém páru PLNCZK i přes menší výkyvy došly k potvrzení ranních hodnot, na měnovém páru s forintem česká koruna posbírala zisky a posílila na 15,59 CZKHUF. Dnes na české koruně očekáváme pohyb v pásmu 24,55 – 24,65 EURCZK.

Eurodolar včera vyrostl nad 1,06 EURUSD, relativně dobrá data z eurozóny udělala svoji práci. Na měnovém páru s českou korunou americký dolar ztratil a koruna „se podívala“ na 23,15 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE