zpět

Nůžky mezi cenou benzínu a nafty se dál rozšiřují

21.3.2023

Ceny pohonných hmot na českém trhu pokračují ve snižování. Zatímco litr benzínu lze pořídit za 37,12 korun, cena nafty se propadla až na méně než 35,50 korun. Nafta zlevňuje rychleji.

Koncem letošního ledna se po půl roce opět ceny nafty a benzínu na českých čerpacích stanicích vyměnily a benzín je opět dražší. Tento trend nabírá na síle. Zatímco cena benzínu padá jen neochotně, nafta dupla na brzdu a snižuje se mnohem rychleji.

Existují v zásadě dva hlavní důvody pádu cen pohonných hmot. Zpomalení ekonomiky, a tedy poptávky se nutně musí projevit právě do ceny pro koncové spotřebitele. Pumpaři jdou s cenou dolů i v rámci konkurenčního boje.  Druhým faktorem je klesající cena ropy na světových trzích. Zatímco v polovině loňského roku ropa kulminovala a prodávala se za více než 115 USD/barel, dnes je to za méně než 73,40 USD/barel. Jedná se o jednoznačný důsledek toho, že válka na Ukrajině se dostala do klidnější fáze, pokud to tak lze vůbec říct, přičemž trhy zatím dokážou absorbovat vliv intenzity bojů a cena ropy jde dolů.

V nejbližších týdnech je ještě možné, že se ceny pohonných hmot v ČR dostanou níže, a to jak z důvodu pomalejšího ekonomického růstu, tak příznivější ceny ropy na světovém trhu. Jakmile se však ekonomice začne znovu dařit a vymaníme se z mírné recese, což by mělo přijít ještě letos, začnou ceny pohonných hmot opět růst.