zpět

Nezaměstnanost se zatím drží na 3,5 %

8.11.2022

Zatím je to dobré, nízká nezaměstnanost drží českou ekonomiku nad vodou. Domácí nezaměstnanost za říjen zůstává na 3,5 %, tedy stejně jako v září.

Zatímco počet lidí bez práce prakticky stagnoval na 256 tisících, počet volných míst klesl na 297 360. Méně než 300 tisíc volných míst bylo naposledy v květnu 2018.

Lidé se stále méně spoléhají na pomoc ÚP. Více než 73 % lidí, kteří našli zaměstnání práci našli sami, což představuje robustní nárůst oproti předchozím měsícům. Nezaměstnanost žen stagnovala na 4 %, mužů na 3 %.

Stále velmi nízká nezaměstnanost ukazuje, že zatím je situace dobrá. Firmy pro letošní podzim mají zakázky a jejich maržová a nákladová politika jim umožňuje udržet si stávající zaměstnance.

S koncem roku budou dobíhat úvazky na dobu určitou, což je sezónní jev, ale v lednu 2023 by mohlo ve větší míře docházet k jejich neprodlužování, což bude katapultovat podíl lidí bez práce výrazně nahoru. Nebylo by velkým překvapením, kdybychom se dostali nad 5 %.

Hlavními důvody nadcházejícího propouštění či neprodlužování úvazků na dobu určitou jsou rostoucí zátěž na firmy v podobě nákladů na energie a také snižující se apetit spotřebitelů v zahraničí. Lidé prostě nenakupují a týká se to jak domácích, tak zahraničních spotřebitelů. Obava o vlastní budoucí příjmy a přehodnocení toho, co je skutečně nutné koupit, tlačí zakázky firem dolů, a to je neklamným znamením přicházejícího propouštění.