zpět

Německý trh práce trhá rekordy, kurz euro stabilní

1.2.2022

Německá nezaměstnanost v lednu klesla na 5,1 % a je nadohled od před covidových hodnot.

Koncem roku 2019 se podíl nezaměstnaných držel na 5 %. Dnešní číslo je o to zajímavější, že se jedná o devátý měsíc v řadě, kdy nezaměstnanost u našich západních sousedů klesá.  Dnešní data znamenají, že Německo je pouhého 0,3procentního bodu od nezaměstnanosti, která panovala na začátku osmdesátých let.

Pohled na dílčí data z trhu práce ukazují na lednový pokles počtu lidí bez práce o 48 tisíc na 2,345 mil. To je největší pokles nezaměstnaných za posledních pět měsíců. Zároveň se jedná o výrazně lepší výsledek, než s jakým počítaly trhy. Už zmíněný celkový počet lidí bez práce 2,345 mil je nejnižší hodnotu od března 2020.

Německý trh práce se zotavuje, a to je skvělou zprávou i pro domácí firmy a spotřebitele. Čím více Němců bude mít zaměstnání, tím více půjde nahoru jejich spotřeba, z čehož budou těžit nejen domácí firmy, ale i zaměstnanci. Pokud se bude dařit největší ekonomice Evropy, pozitivní dopad na okolní státy se brzy projeví. 

Inflační tlaky nepoleví. Vyšší spotřeba Němců, tedy silnější poptávka, bude mít efekt vyššího růstu cen. Ten je sám o sobě dost silný a ČNB je se svou politikou růstu sazeb zatím dost bezzubá. V ekonomice není nic bez efektu, všechno jsou spojité nádoby a každá mince má dvě strany, takže se dá čekat, že inflace díky nižší nezaměstnanosti Němců bude dál zrychlovat i u nás.