zpět

Německá inflace dupla na brzdu

29.11.2023

Německá inflace za listopad jde dolů. Meziročně se spotřebitelské ceny zvedly jen o 3,2 %, což je další snížení tempa jejich růstu. Meziměsíčně se dokonce zlevňuje a sice o 0,4 %.

Ještě minulý měsíc ceny rostly o 3,8 % a trhy počítaly s tím, že listopadové tempo růstu bude 3,5 %. Dnešní číslo tak předčilo očekávání. V zemích jako Severní Porýní-Vestfálsko, Braniborsko, Bavorsko nebo Sasko a dalších se meziměsíčně zlevňovalo. Největší meziroční snížení inflace bylo v Bádensku-Württembersku.

Snižování tempa růstu cenové hladiny je dobrou zprávou pro německé domácnosti a firmy. Jejich poptávka dlouhodobě meziročně klesá a příznivější vývoj cen může jejich spotřebu jen podpořit.

Slabý ekonomický výkon balancující na pomezí stagnace a špatný výhled pro příští rok však nutí Němce přehodnocovat svoje výdaje. Úrokové sazby jsou navíc historicky vysoko, což není vhodná situace pro nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, které je financováno úvěry. Neochota Němců více utrácet je samozřejmě špatná zpráva pro české firmy.