zpět

Němci své ekonomice nevěří

21.12.2021

Podle dnešních ranních dat se spotřebitelská důvěra v Německu na leden 2022 nebezpečně propadá na -6,8b.

Jedná se o nejhorší hodnotu od letošního června. Dnešní výsledek byl také výrazně pod očekáváním trhů a dá se směle označit za studenou ranní sprchu.

Němci přestávají věřit své ekonomice. Jejich dílčí index ekonomického výhledu klesl z 31b. na 17b.  Naši sousedé se také obávají poklesu svých příjmů. Index tohoto očekávání klesl na 6,9b. Ještě v prosinci byl dvojnásobný. Jestliže roste obava o budoucí příjmy je jen logické, že klesá ochota Němců utrácet. Index sklonu k nákupům jde dolů z 9,7b. na 0,8b.

Za vším se dá najít Omicron. Dnešní data jsou nepříjemným překvapením a hlavním důvodem je šířící se Omicron. Zdá se, že Němci se ho obávají mnohem více než Češi. Výsledky jsou o to horší, že od května 2020, kdy se spotřebitelská důvěra v Německu výrazně propadla do záporných čísel, se dostala do kladných hodnot pouze dvakrát, a to v říjnu a listopadu letošního roku. Jen se tedy začala situace mírně zlepšovat, v prosinci přišel opětovný pád do červených čísel a dnešní lednová data to jen potvrzují.


Pro domácí ekonomiku jsou dnešní čísla z Německa velmi zajímavá a představují varování. Pokud Němci přestanou utrácet, nevyhnutelně to dopadne i na domácí výrobce a další podniky.