zpět

Nafta atakuje 31 korun za litr, benzín 36,50 Kč/l

22.5.2023

Pohonné hmoty zlevňují a spotřebitelé to vidí na čerpacích stanicích, ale nůžky mezi cenou nafty a benzínu se rozevírají. Nafta je nejlevnější za poslední dva roky.

Nafta byla levnější naposledy koncem června 2021 a pod magickou hranicí 30 korun za litr to bylo v květnu téhož roku. Zajímavé je, že ceny nafty a benzínu byly od sebe vzdálené více než dnes naposledy v roce 2007.

S prolomením hranice 30 korun za litr u nafty spíše nepočítejme. Domácí ekonomika se rozjíždí, i když zatím jen neochotně a motoristická sezóna se kvapem blíží, takže poptávka bude v dalších měsících spíše sílit. Klíčem k rébusu cen pohonných hmot v ČR bude pochopitelně cena ropy na světových trzích.

Ropa se dnes kotuje v blízkosti 75 dolarů za barel. Podstatně levnější než dnes byla ropa naposledy ve druhé polovině roku 2021, což koresponduje i s konečnou cenou nafty a benzínu na českých čerpacích stanicích.

Výkyvem se nafta může podívat pod 30 korun za litr, ale dlouhodobě se bude nejspíš držet nad touto hladinou. Očekávaná protiofenzíva ukrajinské armády může vyvolat poptávkou vlnu, který vyžene cenu ropy a tím pádem i cenu nafty nahoru.