zpět

Maloobchodníkům v ČR klesají tržby už desátý měsíc v řadě

5.4.2023

I tak lze vidět pozitiva, a to především v tom, že v posledních čtyřech měsících trend pádu neustále zpomaluje. Češi však přesto nechávají v kasách obchodníků stále méně než před rokem. V únoru klesly maloobchodní tržby meziročně o 6,4 % a meziměsíčně o 0,4 %.

Pokračuje zajímavý trend, a sice další pokles zájmu Čechů o e-shopy. V oblasti e-commerce byl boom v době zavřených kamenných obchodů, ale od té doby zájem spotřebitelů klesá a v únoru to byl další meziroční propad tržeb o 7,7 %.

To jde především na vrub tomu, že spotřebitelé utrácejí nejvíce za potraviny, které jsou doménou kamenných prodejen nikoli e-shopů. Dá se tedy čekat, že e-commerce bude v ČR ztrácet i v průběhu letošního roku, protože růst cen podstatněji zpomalí až na přelomu roku.  

Důvody, proč jsou Češi ve výdajích obezřetní až střídmí, jsou zřejmé. Vysoké ceny a obava o budoucí vlastní finanční situaci. Nezaměstnanost je zatím stále velmi slušná a v únoru dosáhla na 3,9 %, což je evropský primát. To však neznamená, že se domácí spotřebitelé neobávají ztráty zaměstnání. I tento faktor promlouvá do nižších tržeb obchodníků.