
Kvantové počítače ohrožují Bitcoin
Bitcoin a další kryptoměny stojí před novou výzvou. Nový výzkum ukazuje, že kvantové počítače (quantum computing) by mohly prolomit šifrování, které chrání krypto peněženky, až dvacetkrát snadněji, než se dosud předpokládalo. I když současné kvantové počítače na to ještě nemají dostatek síly, rychlý pokrok v této oblasti zvyšuje obavy o bezpečnost digitálních aktiv.
Kryptoměny jako Bitcoin spoléhají na pokročilé šifrovací metody, aby zajistily bezpečnost peněženek a transakcí. Bitcoin využívá šifrování založené na eliptických křivkách (ECC), které je považováno za velmi bezpečné proti tradičním počítačům. Nový výzkum však naznačuje, že kvantové počítače by mohly tuto ochranu ohrozit. Kvantové počítače pracují na principech kvantové mechaniky a využívají kvantové bity neboli qubity, které mohou být současně 0 i 1 díky jevům jako superpozice a propojení. To jim umožňuje provádět výpočty, které jsou pro běžné počítače nemožné, včetně prolomení šifrování.
Výzkum odhalil, že prolomení šifrování, podobného tomu, které používá Bitcoin, by mohlo vyžadovat jen zlomek zdrojů, než se původně myslelo. Například k útoku na 2048bitové šifrování by stačilo méně než jeden milion qubitů a několik dní výpočtů, zatímco dřívější odhady hovořily o 20 milionech qubitů a osmi hodinách. I když Bitcoin nepoužívá přesně stejné šifrování (RSA), jeho ECC je také zranitelné vůči kvantovému algoritmu, který dokáže řešit složité matematické problémy, jež tvoří základ kryptografie. To znamená, že soukromé klíče k Bitcoin peněženkám by mohly být ohroženy, pokud by kvantové počítače dosáhly potřebné úrovně.
Dobrými zprávami je, že současné kvantové počítače jsou od tohoto bodu daleko. Nejpokročilejší zařízení mají jen něco přes 1100 qubitů, což je zlomková hodnota potřebných kapacit. Přesto rychlý pokrok v kvantových technologiích znepokojuje odborníky. Někteří výzkumníci už testují, zda by slabší verze šifrování mohly být prolomeny dnešními kvantovými systémy. Například jedna výzkumná skupina vyhlásila soutěž s odměnou v hodnotě jednoho Bitcoinu (přibližně 109 850 USD k 27. květnu 2025) pro ty, kdo by dokázali prolomit velmi malé šifrovací klíče. Cílem není ohrozit Bitcoin hned teď, ale zjistit, jak blízko jsme k reálné hrozbě.
Bitcoin, který nedávno dosáhl historického maxima 111 880 USD během Bitcoin Pizza Day 22. května 2025, zůstává atraktivním aktivem. Jeho cena odráží rostoucí důvěru, poháněnou institucionálními investicemi a přílivy do ETF. Kvantová hrozba je však připomínkou, že dlouhodobá bezpečnost kryptoměn závisí na vývoji nových šifrovacích metod. Například vývojáři Etherea a Bitcoinu už zkoumají kvantově odolné algoritmy, které by mohly nahradit současné ECC a chránit peněženky před budoucími útoky.
Kvantové počítače nejsou bezprostřední hrozbou, ale jejich vývoj postupuje rychle. Analytici odhadují, že reálné riziko pro šifrování kryptoměn by mohlo přijít během 5–10 let, pokud se technologie bude vyvíjet současným tempem. To znamená, že krypto komunita má čas připravit se, ale musí jednat proaktivně. Pro české investory je klíčové diverzifikovat portfolia a sledovat projekty, které pracují na kvantově odolných řešeních. Například některé blockchainy už experimentují s post-kvantovou kryptografií, která by mohla být integrována do Bitcoinu nebo Etherea.
Bitcoin a kryptoměny zůstávají na vzestupu, ale kvantová budoucnost přináší nové hrozby. Pro české nadšence je tato zpráva příležitostí zamyslet se nad bezpečností svých investic a podnikatelských plánů.