zpět

Korunové sazby zatím nesníženy

3.11.2023

ČNB sazby zatím nesnížila a ani snížení v prosinci jisté není. Nová makroekonomická prognóza nevyznívá pozitivně. Dnes sledovaný výsledek z trhu práce z USA.

Čtvrteční obchodování s korunou se neslo ve znamení odpoledního zasedání ČNB. Byť existovala šance, že korunové sazby budou sníženy již včera, zatím se tento krok odsouvá. Dle zveřejněné nové makroekonomické prognózy se dá očekávat první snížení sazeb před Vánoci, ale ČNB si nechává možnost sazby začít snižovat i o něco později. My spíše očekáváme snížení až v únoru. Guvernér Michal uvedl, že období vysoké inflace končí, ale neukotvená inflační očekávání, která mohou způsobit růst mezd a přecenění zboží a služeb na konci roku, přetrvávají. ČNB ve své prognóze zhoršila odhad vývoje domácí ekonomiky, když pro tento rok počítá s jejím poklesem o 0,4 % a s růstem o 1,2 % pro rok 2024. V poslední prognóze se ale počítalo s hodnotami +0,1 % resp. 2,3 %. Mírně byl naopak zlepšen odhad inflace na 10,8 % pro letošní rok. Koruna na fakt, že 2T repo sazba zůstala nezměněna, reagovala posílením o necelých 20 haléřů na večerní hodnotu 24,45 EURCZK.

Posílení české koruny se promítlo i na páru s americkým dolarem, kde si domácí měna připsala zisk 25 haléřů, aby obchodování zakončila u hranice 23,00 USDCZK. Do zisků koruny se promítly intradenní ztráty dolaru, které včera proti euru utrpěl. Dnes očekáváme obchodování v pásmu 22,90 – 23,20 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE