zpět

Koruna vstoupila do dalšího rizikového týdne

5.3.2024

Česká koruna včera nezaznamenala větší výkyvy, celkově jí tento týden ale hrozí hned z více důvodů citelné oslabení. Impulzy pro posílení by mohlo dostat jak euro, tak i americký dolar.

Česká koruna během pondělí jen nepatrně oslabila a to na 25,37 EUR CZK. Nadále tak držela poměrně nezajímavý trend vývoje z posledních 2 týdnů. Nic na tom nezměnil pokus Aleše Michla o jestřábí komentář, který se z úst představitelů ČNB jeví již jako ohraná fráze. Korunu nerozhýbala v minulém týdnu výrazně ani inflace v eurozóně, výsledek českých cen výrobců, ani data z USA. Tento týden by snad tuzemská měna mohla dostat impulz pro zajímavější volatilitu skrze páteční data z amerického trhu práce a hlavně skrze tiskovou konferenci po čtvrtečním zasedání ECB, které jinak samo o sobě asi žádné překvapení nepřinese. Prognózy na tento týden očekávají možný propad koruny až k hodnotě 25,50 EURCZK. Na měnovém páru s polským zlotým včera koruna nezaznamenala žádné trvalejší změny a seanci končila opět u ranní hodnoty 5,87 PLNCZK. To maďarský forint se pro korunu včera stal dobrou kořistí. Propad forintu na 15,60 CZKHUF dostal naši měnu na jednu z nejsilnějších pozic od konce ledna 2024. Na české koruně dnes očekáváme pohyb v pásmu 25,35 – 25,45 EURCZK.

Eurodolar se v pondělí nesl v poměrně klidném modu. Téměř nepatrné posílení eura na 1,086 EURUSD nevydrželo dlouho a dnes se opět nacházíme na včerejší výchozí pozici 1,084 EUR USD. Ani na měnovém páru české koruny a dolaru neprobíhaly nějaké větší změny, dolar pouze lehce zpevnil na 23,37 USDCZK. Dění na americké měně by mohla tento týden rozpohybovat středeční a čtvrteční vystoupení Jerome Powella před zákonodárci a páteční údaje o amerických mzdách.

Očekávané události