zpět

Koruna své včerejší zisky udržela jen vůči forintu

12.12.2023

Česká koruna včera po zveřejnění inflace výrazně posílila, zisky ale nakonec udržela jen vůči maďarskému forintu. Eurodolar by dnes mohl ovlivnit výsledek ZEW indexu, důležitější ale budou tento týden nejspíše až výhledy Fedu a ECB pro příští rok.

Začátek týdne přinesl na měnovém páru eura s českou korunou hned dopoledne zajímavý moment, když po zveřejnění meziročního tuzemského listopadového růstu cen (o 7,3 % namísto odhadovaných 7,1 – 7,2 %) koruna posílila téměř o deset haléřů na 24,34 EURCZK. Trhy se z překvapení ale do konce pondělní seance vzpamatovaly a hodnota měnového páru se vrátila na ranních 24,41 EURCZK. Uvedená situace by mohla být dalším impulzem pro ponechání sazeb ze strany ČNB do konce roku beze změny, byť guvernér Michl před několika dny avizoval, že je možné i jejich letošní snížení. Polský zlotý stejně jako euro nakonec zvrátil uvedený atak ze strany české měny a vrátil se na 5,63 PLNCZK. Jeho dlouhodobé posilování vůči naší měně tak nadále trvá. Pouze maďarský forint se včera z posílení koruny nevzpamatoval a dostal se až na 15,70 CZKHUF. Forint vůči koruně ztrácí průběžně už měsíc. Pro dnešní den čekáme na české koruně pohyb v pásmu 24,38 – 24,45 EURCZK.

Na hlavním měnovém páru včera sice dolar posílil na 1,075 EURUSD, během noci a dnešního rána se ale vrátil zpět na výchozích 1,077 EURUSD. Euro tak po neúspěšném přelomu listopadu a prosince stabilizovalo situaci a už týden se drží s dolarem v patové pozici. Impulz pro další vývoj eurodolaru by dnes mohl teoreticky přinést pozitivní vývoj hodnoty ZEW indexu, pravděpodobněji ale asi až zasedání Fedu (středa) a ECB (čtvrtek). Očekává se sice, že měnová politika zůstane v obou případech beze změny, důležité budou ale i výhledy pro příští rok. Česká koruna vůči americkému dolaru včera posílila podobně jako vůči euru zhruba o deset haléřů, den ale i zde zakončila bez zisků opět kolem hodnoty 22,70 USDCZK. Už druhý týden po sobě tak koruna na tomto měnovém páru průběžně oslabuje.

Více k očekávaným událostem ZDE