zpět

Koruna se blíží hranici 24,90 EURCZK

30.1.2024

Koruna nadále průběžně oslabuje a hranice 24,90 EURCZK se jeví jako opětovně dosažitelná. Na eurodolaru od prosince 2023 dolar sbírá zisk za ziskem. Posilování ruského rublu uvízlo na mrtvém bodu.

Česká koruna v pondělí prožila další těžký den, když „se propadla“ až na 24,84 EURCZK. Protože oslabování naší tuzemské měny není v řadě případů doprovázeno adekvátními makrodaty, dá se usuzovat na obecnou nedůvěru investorů v to, že by úrokové sazby na koruně měly zůstat po dalších zasedáních ČNB zásadně nedotčené. Oslabení koruny proběhlo i vůči polskému zlotému (na 5,68 PLNCZK) a maďarskému forintu (na 15,67 CZKHUF). Obě naše sousední měny během dne ale utržily ztráty vůči euru podobně jako měna česká, za čímž zřejmě stojí silný americký dolar a jeho vliv na rizikovější měny. Na koruně dnes očekáváme pohyb v pásmu 24,82 – 24,90 EURCZK.

Eurodolar se včera jevil pod nadvládou dolaru, který se dostal bez nějaké opory v adekvátních makrodatech až na hodnotu 1,079 EURUSD. Pozdě odpoledne se ale trend obrátil a v noci již bylo euro zpátky na 1,083 EURUSD. Česká koruna vůči dolaru oslabila natolik, že poprvé od listopadu 2023 opět prolomila hranici 23,00 USDCZK. Ačkoli se kurz na této hodnotě udržel jen krátce, je dost pravděpodobné, že nový atak této hranice na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud by zítra Fed naznačil záměr pomalejšího uvolňování měnové politiky nebo by v pátek dorazila silná data z amerického trhu práce, mohly by to být právě impulzy pro takový vývoj.


Více k očekávaným událostem ZDE