zpět

Koruna po zasedání ČNB posílila

21.3.2024

Bankovní rada ČNB v souladu s očekáváním snížila sazby. Americký Fed v aktualizované prognóze zlepšil výhled ekonomického růstu.

Koruna v průběhu včerejšího dne vyčkávala na rozhodnutí centrální banky nad hladinou 25,30 EURCZK, po zveřejnění výsledku zasedání posílila pod úroveň 25,20 EURCZK. ČNB v souladu s odhady analytiků snížila dvoutýdenní repo sazbu o 50 bazických bodů z 6,25 % na 5,75 %. Zároveň došlo ke snížení diskontní sazby na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Samotné snížení sazeb se sice čekalo, nicméně prognózy nebyly zcela jednoznačné a ve hře bylo i snížení o 75 bazických bodů, pro které nakonec hlasovali 2 ze 7 členů bankovní rady.

Včera zároveň zasedal i americký Fed, který ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 5,25 % až 5,5 %, což bylo v souladu s většinovým očekáváním. Aktualizovaná prognóza zároveň ukázala, že Fed věří zlepšenému výhledu růstu americké ekonomiky, což v kombinaci se stále solidními čísly z pracovního trhu může opět prodloužit horizont, po kdy bude Fed držet sazby výše. Trhy i tak včerejší zasedání vyhodnotily spíše jako holubičí a americký dolar na páru s eurem oslabil nad 1,0930 EURUSD. Na páru s českou korunou si pak česká měna polepšila pod 23,10 USDCZK.

Očekávané události