zpět

Koruna oslabila po nižší inflaci

12.1.2024

Koruna v reakci na včera zveřejněná čísla prosincové inflace oslabovala. Prosincová inflace totiž poklesla více, než trh očekával.

Včerejší hlavní domácí ekonomickou zprávou bylo zveřejnění údajů o prosincové inflaci. Ceny v prosinci překvapivě oproti listopadu poklesly o 0,4 % a meziroční míra inflace tak klesla z 7,3 % na 6,9 %. Trh přitom od prosince žádný pokles cen nečekal a počítal se setrvání meziroční míry inflace na 7,3 %.

To samozřejmě vyvolalo u části trhu spekulace, že by ČNB na únorovém zasedání mohla být agresivnější a snížit sazby až o 50 bodů. Koruna tak na čísla reagovala přibližně desetihaléřovým oslabením z úrovní kolem 24,60 EURCZK ke 24,70 EURCZK.

Na druhé straně při bližším pohledu na strukturu prosincové inflace zjistíme, že prosincový pokles cen se koncentroval do cen potravin (překvapivě v prosinci klesly ceny ovoce) a pohonných hmot (Natural 95 nejlevnější od ledna 2022), tedy do tradičně volatilních položek. Pokles se tedy netýká tzv. jádrové inflace (bez volatilních cen potravin a pohonných hmot). Takže další vývoj zůstává i nadále nejitý a únorové zasedání ČNB bude rozhodně napínavé – zřejmě se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 nebo 50 bodů. Pro centrální bankéře by samozřejmě bylo zajímavé mít v době zasedání čísla lednové inflace, ale ta ještě v té době zveřejněna nebudou. Bude totiž zajímavé sledovat, jak firmy přecení své zboží a služby od nového roku, když z posledního průzkumu firmy Pwc vyplynulo, že téměř 43 % ředitelů firem pro letošní rok očekává nadále inflaci mezi 6 – 10 procenty.

Opačným směrem překvapila odpolední data o inflaci z USA. Tam překvapivě prosincová inflace vzrostla z 3,1 na 3,4 %. To trochu chladí očekávání, že by Fed v březnu zahájil snižování úrokových sazeb (i když stále je to pravděpodobné).

Více k očekávaným událostem ZDE