zpět

Koruna k euru ztrácí, k dolaru získala od října 5 %

20.12.2023

Koruna od začátku prosince ztratila k euru téměř třicet haléřů. Dnes otevírá na hranici 24,50 korun za jedno euro. V horizontu dvou měsíců se drží poměrně stabilní. Na druhé straně vůči dolaru si od začátku října připsala velmi slušných 1,2 koruny. Začátkem října se pohybovala v blízkosti 23,50 USDCZK, ale dnes jsme na 22,33 USDCZK.

Koruna se pohybuje v posledních týdnech vůči dolaru a euru protichůdně. Výrazně do vývoje promlouvají centrální banky a očekávání pohybu sazeb ve vztahu k vývoji inflace u nás a na druhé straně Atlantiku. Vůči euru koruna slábne, protože, ať už zítra nebo na únorovém zasedání, ČNB sníží hlavní sazbu ze stávajících 7 %. Bude to první změna sazeb pod vedením A. Michla.

K dolaru vyznívá situace opačně. Zatímco naše inflace klesá jen velmi pomalu, v listopadu meziročně ceny vzrostly o 7,3 %, v USA jde dolů rychleji, ve stejném měsíci šly ceny nahoru jen o 3,1 %. Pravděpodobnost růstu sazeb v USA je tedy na nule a trhy spekulují, kdy Fed začne snižovat sazby. Tento faktor tlačí dolar dolů a koruna z toho těží a získává k němu na hodnotě.

Čím rychleji půjdou české sazby dolů, tím rychleji bude koruna slábnout, ale
Předpoklad snižování sazeb je do kurzu koruny do velké míry už započítán a k prudšímu slábnutí dojde jen pokud ČNB sníží sazbu rychleji. A. Michl před časem zmínil, že ČNB bude v otázce sazeb postupovat obezřetně a že sazby budou snižovat pozvolna, což v překladu znamená, že bychom se mohli v následujícím roce dostat k 6 % a na konci roku 2025 by sazby mohly klesnout ke 4 %. V průběhu příštího roku by se mohla domácí měna převalit přes 25 korun za euro.