zpět

Konec týdne plný dat

5.1.2024

Ze zámoří dnes dorazí sledovaný NFP report. V tuzemsku bude zveřejněn zápis z prosincového jednání ČNB. Dozvíme se také prosincovou míru inflace v rámci celé eurozóny.

Česká koruna během čtvrteční seance mírně oslabila k hladině 24,70 EURCZK, v závěru obchodování však tyto ztráty vykompenzovala a aktuální kurz se pohybuje těsně pod touto úrovní v rozmezí 24,65 až 24,67 EURCZK. Na včera zveřejněný výsledek státního hospodaření za loňský rok naše domácí měna nijak nereagovala. Z hlediska makrodat nás čeká relativně bohatý závěr týdne. Z domova dnes dorazí zpřesněný odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí minulého roku a zároveň se dozvíme bližší detaily z prosincového zasedání ČNB, kdy rada zahájila cyklus snižování úrokových sazeb. V rámci eurozóny pak bude zveřejněna prosincová míra spotřebitelské inflace, která by podle analytiků měla poskočit v meziročním srovnání na 3 % z 2,4 % v listopadu.

Klíčovou zprávou pro světové trhy bude odpolední report nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) z amerického trhu práce. Ten by, narozdíl od včerejších silných dat agentury ADP, měl vykázat slabší tvorbu nových míst než tomu bylo v listopadu. Americký dolar měl včera spíše tendenci oslabovat, v souhrnu však ztráty zkorigoval a dnešní obchodování otevírá na podobné hranici jako včera poblíž 1,0920 EURUSD. Vůči české koruně se pak kurzové rozpětí nachází mezi 22,55 až 22,60 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE