zpět

Inflace díky srovnávací základně nepolevuje

10.11.2023

Závěr týdne přinese data o růstu domácích cen. Spotřebitelská inflace dorazí i z Maďarska. Koruna vůči euru mírně posiluje.

Česká měna v posledních dnech zažívá vývoj jako „na houpačce“. Po tom, co ČNB rozhodla v minulém týdnu o stabilitě sazeb, posílila česká koruna o více než 25 haléřů, aby v úvodu tohoto týdne pohyb vykompenzovala a navrátila se zpátky na hodnoty z minulého týdne. Během včerejšího dne se však koruně opět podařilo posílit, kurz se sesunul o 15 haléřů až k 24,48 EURCZK, aktuální kotace se nachází těsně pod 24,50 EURCZK. Koruna po zveřejnění dnešních dat o říjnovém růstu cen mírně posiluje, spotřebitelská inflace meziročně zrychlila na 8,5 %, více o tomto tématu píšeme zde.

Za kratší konec na hlavním měnovém páru včera tahala společná evropská měna, kdy americký dolar po jestřábím vyjádření šéfa Fedu Jerome Powella na půdě MMF posílil z 1,0720 EURUSD na 1,0660 EURUSD. Vůči koruně se americký dolar nakrátko propadl pod 22,90 USDCZK, později však koruna zisky vrátila a aktuálně se nachází nad hladinou 23,00 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE