
Inflace, kam se podíváš
Investoři se soustředí na inflaci v USA, její jádrová složka dopadla lépe, než prognóza trhu i listopadové výsledky. Německá ekonomika poklesla.
Středeční makroekonomický kalendář zahrnoval údaje o inflaci z Velké Británie, Francie a Španělska. Klíčovou událostí pak bylo zveřejnění výsledku indexu spotřebitelských cen v odpoledních hodinách z USA. Výsledky vyjadřující růst cenové hladiny ze zemí EU byly v souladu s očekáváními a nijak nepřekvapily, ani negativně. Ač se jedná o velké evropské ekonomiky, vliv na kurz eura jsme nijak nepocítili. Následující zpráva týkající se kondice německé ekonomiky již tak pozitivní nebyla, jejich hospodářství v loňském roce pokleslo o 0,2 procenta. S ohledem na pokračující geopolitické napětí, vysoké ceny energií a hrozící obchodní válku s USA nejsou ani vyhlídky na oživení ekonomického výkonu v tomto roce nijak růžové. No necháme se překvapit.
Odpoledne pak patřilo Spojeným státům americkým a jejich prezentovaným výsledkům o vývoji spotřebitelských cen za prosinec, ty nakonec dopadly lépe, než se čekalo. Celková inflace vzrostla meziročně o 2,9 procenta, meziměsíčně pak o 0,4 procenta. Mnohem zajímavější závěry poskytla její jádrová složka, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou ceny potravin a energií. Při bližším prozkoumání zjistíme, že dosažené meziroční a meziměsíční výsledky vyšly nejenom lépe, než původní odhady, ale předčily dokonce i listopad. Jádrová inflace skončila na 3,2 meziročně a 0,2 meziměsíčně. Po zveřejněných číslech eurodolar posílil na 1,035 EURUSD a proti koruně dolar oslabil na 24,35 USDCZK.