zpět

Hody, hody a zavřené trhy

2.4.2024

Dorazila předběžná čísla o březnové inflaci z Francie. V centru pozornosti amerického Fedu index PCE a následné poselství Jerome Powella.

V pátek byla většina trhů zavřená z důvodu velikonočního veselí a podmínky pro obchodování tak byly dosti ztížené z důvodu nedostatečné likvidity. Nějaká zajímavá makra přesto dorazila. Podle posledních předběžných dat z Francie to vypadá, že se Francouzům podařilo výrazně zkrotit růst jejich spotřebitelských cen. Roční míra inflace zde v březnu zpomalila z únorových 3 procent na 2,3 procenta a dostala se na nejnižší úroveň od září 2021. Ta tam nechala očekávání analytiků, kteří kalkulovali s poklesem na 2,6 procenta. Nejvíce ke stávající situaci přispělo zpomalení růstu cen potravin, i těch čerstvých, tabáku, služeb a energií. Vive la France!

Podstatně zajímavější údaje dorazily v odpoledních hodinách z USA. Jednalo se o balík dat včetně Fedem preferovaného ukazatele pro měření inflace v podobě indexu PCE, který zahrnoval i osobní příjmy a výdaje Američanů. Následně svou troškou do mlýna přispěl i šéf amerického Fedu Jerome Powell. Index osobních spotřebních výdajů, který udává míru cen placených za domácí nákupy zboží a služeb v únoru zrychlil meziročně z 2,4 na 2,5 procenta, zatímco jeho jádrová složka zůstala beze změny na 2,8 procentech. Statistika osobních příjmů očekávání nenaplnila, zatímco údaje o osobních výdajích je překonaly. Jerome Powell následnými výroky nijak nepřekvapil, hodlá vyčkávat a příliš rychlé snížení sazeb vnímá jako rizikové. Eurodolar se obchodoval za 1,076 až 1,08 EURUSD.

Očekávané události